Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

Dzień Chłopaka

 

30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Święto to nie ma długiej tradycji, a jego historia i geneza nie są do końca jasne. Najprawdopodobniej obchody zapoczątkowano na wyspach Trinidad i Tobago. Tam też 19 listopada 1999 roku po raz pierwszy obchodzono święto mężczyzn. Celebrowanie okazji podchwyciła Organizacja Narodów Zjednoczonych i zaproponowała obchody International Men's Day (Międzynarodowego Dnia Mężczyzn). Do programu włączyły się między innymi Indie, Australia, Chiny, Holandia i Wielka Brytania. Większość państw obchodzi jednak Dzień Mężczyzny w dniach przez siebie wybranych. Na Malcie jest to 7 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, a w Kanadzie 25 listopada.

 W Polsce okazji mamy więcej. Warto tutaj wspomnieć, że panowie swoje święto obchodzą dwa razy w roku - na przełomie zimy i wiosny - 10 marca, kiedy to przypada Dzień Mężczyzny oraz właśnie na jesieni - 30 września, kiedy jest Dzień Chłopaka.

 Damska część naszej młodzieży szkolnej nie zapomniała o tym bardzo ważnym święcie. Dziewczęta złożyły chłopcom życzenia i wręczyły drobne upominki.  W tym dniu obowiązywał również „męski dzień bez pytania”.

 

B. Szuba

 

 

Wszystkim chłopakom dużym i małym

 Życzyć dziś chcemy, by byli wspaniali.

 Spełnienia marzeń, uśmiechu, radości

 Wspaniałych wrażeń i dużo miłości.

 Dużo słodyczy, życia pięknego

 I wszystkiego najlepszego!