den

Święto Komisji Edukacji Narodowej to święto wszystkich, którzy codziennie przekraczają mury szkoły- jako uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy obsługi, bowiem ich wspólny wysiłek składa się na sukces i daje satysfakcję.

Świętowanie rozpoczęliśmy od samego rana: o godz.8.00 społeczność gimnazjum zgromadziła się w hali, gdzie odbyła się część oficjalna. Pani Dyrektor Stefania Pilch przyjęła na swe ręce życzenia dla wszystkich pracowników gimnazjum złożone przez przewodniczącego Samorządu Szkolnego Dawida Domasa, po czym odbyło się ślubowanie uczniów klas I. Pani Dyrektor nagrodziła nauczycieli i pracowników obsługi za wyróżniającą pracę w minionym roku szkolnym, nie zapomniała także podziękować tym, którzy przeszli na emeryturę. Zgromadzeni uhonorowali gromkimi brawami p. Halinę Kozioł, p. Marię Koźlak i p. Krystynę Latoń.

Po wyprowadzeniu sztandaru rozpoczęła się prezentacja przygotowana przez pierwszoklasistów: zabrzmiały piosenki i wiersze – o sobie i o marzeniach – dzieła samych uczniów stworzone we współpracy z nauczycielami. Był i taniec dziewcząt z Ic, i występ muzyczny chłopców z Ib. Były i życzenia dla nauczycieli – te na poważnie i z przymrużeniem oka: klasa Id zdradziła pedagogom przepis na idealnego ucznia, klasa Ie przygotowała „pomoc naukową”, czyli kolekcję szkolnych ziółek z Boligłówką, Zapominajkiem i Wykrętnicą pospolitą na czele, a uczniowie z Ic opowiedzieli o swoich pierwszych wrażeniach w murach naszej szkoły.

Było to dla nich wielkie przeżycie, bo po raz pierwszy musieli wziąć do ręki mikrofon i … przekonać do siebie starszych kolegów. Mimo tremy zdali ten egzamin.

Tego świątecznego dnia przybyli do nas goście: Pan Burmistrz Piotr Pułka, Pani Burmistrz Rozalia Oliwa, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej p. Krystyna Sosin, p. Sekretarz UM w Sułkowicach Małgorzata Dziadkowiec oraz Prezes Firmy „Juko” p. Wiesław Światłoń z żoną. Życzenia przesłał Senator RP p. Andrzej Pająk.

Motywem przewodnim całego dnia były różnego rodzaju talenty, które dzięki trosce pracy przynoszą wspaniałe owoce, dlatego w naszej hali pojawiła się Beata Światłoń – zdobywczyni ponad stu medali i pucharów w tenisie ziemnym (II miejsce ITF w deblu w Tiranie, półfinał debla w Czarnogórze, brązowy medal Mistrzostw Polski, brązowy medal drużynowy Mistrzostw Polski juniorek w Bytomiu i seniorek w Poznaniu, I miejsce w singlu w Mistrzostwach Śląska). Ma zaledwie 17 lat, uczy się w LO w Wiśle i gra w USS w Ustroniu. Trenuje od 7 lat, z czego ostatnie 3 pod okiem p. Adama Skrzypczaka (trzykrotny mistrz Polski seniorów, trzykrotny wicemistrz Polski, zdobywca dwóch medali Mistrzostw Europy, 6 razy reprezentował Polskę w Pucharze Davisa).

Pokazowy mecz tenisa ziemnego w ich wykonaniu rozpoczął się o 10.00 i wzbudził prawdziwy entuzjazm młodzieży. Może trzeba będzie pomyśleć o budowie kortu? Na zakończenie utalentowana tenisistka udzieliła krótkiego wywiadu dla naszej „Gimzetki”.

Kolejny punktem był pokaz talentów gimnazjalistów. Okazało się, że utalentowanych i odważnych nie brakuje. I tak: Sylwia Mielecka i Zuzia Szumilewicz z 3b zaśpiewały piosenkę „Strażnik czasu”, Sonia Stręk z 2e – „Orła cień”, dziewczęta z 3c: Monika Światłoń, Wiktoria Bochenek, Wanesa Grońska i Dagmara Bernecka zaprezentowały utwór „Kaktus”, a Basia Matulska, Martyna Stokłosa, Wiktoria Kluzik, Natalia Liszka z 1a – „Pocztówkę z Beskidu”. Justynka Pieronkiewicz z 1d zaśpiewała „To dzięki wam”- piosenkę, którą zadedykowała swoim rodzicom (wzruszona mama oklaskiwała swą córkę z trybun).

Oprócz talentów wokalnych prezentowały się też muzyczne, bowiem trzy utwory zagrali na instrumentach dętych: Kamil Sroka z 3d, Kamil Sroka i Daniel Pieczara z 2e, Monika Lenart z 2b i Bartek Obajtek 1e, a Julia Dziadkowiec z 2a zagrała solo na trąbce.

O tym, że „Julka to rogata dusza, która zwinnie się porusza” ( jak twierdzili jej koledzy z klasy) przekonała nas Julia Rączka z Id demonstrując solowy pokaz gimnastyczny, natomiast w pokazie grupowym wystąpiły dziewczęta z Ie: Ola Bochnia, Gabrysia Kaczmarczyk, Emilka Moskal, Patrycja Wata, Weronika Ochojna, Basia Światłoń i Sylwia Szlachetka. Oba układy powstały pod kierunkiem p. Marii Zajdy.

Jak połączyć zwinność i wdzięk pokazały: Oliwia Latoń z 1b, Julia Bochenek, Oliwia Biela, Zuzia Kaczmarczyk z 3a, Monika Światłoń z 3c, Kinga Światłoń i Magda Ślusarz z 2a oraz Daria Moskal i Gabrysia Jania z 2b, które wystąpiły w dwóch układach tanecznych.

Na zakończenie uczniowie klasy 2a zaprosili zebranych na przedstawienie kukiełkowe przygotowane pod opieką Pani Dyrektor Stefanii Pilch. Przy dźwiękach piosenki „Witajcie w naszej bajce” na parkiecie pojawiły się baśniowe postacie – kukły wykonane przez gimnazjalistów, którym głosu i talentu udzielili aktorzy z 2a.

Tego dnia można też było podziwiać albumy wykonane na XI Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Wiem, co jem – mój zdrowy talerz”. Prace zaprezentowali: Julia Twardosz z 2a (I miejsce), Barbara Żurek z 2a (III miejsce), Zuzia Twardosz z 2a (wyróżnienie) oraz Zuzia Profic i Magda Śmiłek z IIe.

To był naprawdę miły, świąteczny dzień – bez podręczników, ale nie bez nauki i satysfakcji.

Uczniowie nie zapomnieli też podziękować nauczycielom za pomoc w przygotowaniu występów.

A. Bargieł