Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

SADZIMY CISY

Akcja „Sadzenie cisów”

 

Gimnazjum w Sułkowicach ma wiele pięknych terenów wokół budynku. Aby jeszcze bardziej wzbogacić ten krajobraz, z inicjatywy Pana Burmistrza Piotra Pułki i Pani Dyrektor Stefanii Pilch, pozyskano od nadleśnictwa 1000 cisów, które zostały posadzone wokół szkoły. Nadleśnictwo przekazało także sadzonki cisów Szkole w Harbutowicach. Drzewa są to przecież największe rośliny na Ziemi, które najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Ponadto regulują klimat otoczenia, od ich obecności zależy różnorodność środowiska naturalnego, chronią przed hałasem i poprawiają stan zdrowia.

Uczniowie już od kilku dni sadzili cisy. Dzień 23 października był uwieńczeniem tej akcji. Prelekcje prowadzone przez panów z Nadleśnictwa z Myślenic, rozmowy z nauczycielami, plakaty- podkreślały znaczenie drzew w środowisku. Pan M. Bartosiewicz – Zastępca Nadleśniczego dokładnie przybliżył historię, pochodzenie i znaczenie cisów. Warto podkreślić, że cis rośnie wolno, ale jego drewno ma bardzo dobre właściwości. Jest cennym materiałem używanym kiedyś do produkcji mebli oraz łuków. Objęty jest ochroną gatunkową. W naszej gminie znajdują się dwa egzemplarze chronione jako pomniki przyrody: Cisy Raciborskiego w Harbutowicach, które mają ok. 700 lat.

Niestety, pogoda w tym dniu nie dopisała i planowany happening ulicami naszego miasta nie odbył się. Nie zniechęciło to jednak nikogo do udziału w tej wspaniałej akcji sadzenia drzewek. Po przemówieniu Pani Dyrektor oraz Pana Nadleśniczego, wszyscy uczniowie oraz nauczyciele ruszyli korytarzami budynku oraz halą sportową w rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka”. Uczniowie nieśli przygotowane wcześniej wraz z wychowawcami transparenty z hasłami, które rozbrzmiewały po całej szkole, np.:

„W przyrodzie drzewo cis, produkuje tlen do dziś”

„Zasadź cisa, wdychaj tlen! Żyj wesoło, tak że hej!”

„Szanuj zieleń!- mówi Jeleń”

„Cisy piękne i zielone będą otaczać naszą szkołę”

„Drzewa są tlenem, a tlen jest życiem”

„Cisy razem sadzimy i dobrze się bawimy”

„Zasadź cisa dziś. Dla Ciebie to mała zabawa, a dla świata wielka sprawa”

„Najwspanialsze cisy rosną w naszej okolicy”

„Piękny las cieszy nas”

„Drzewa pięknie wyglądają, o powietrze nam zadbają”

„Zielone liście, zielone drzewa, może niedługo ptak w nich zaśpiewa”

„Nasza Ziemia kocha nas, więc zasadźmy cisów las”

Po uroczystym marszu, prowadzonym przez Panów z Nadleśnictwa oraz Panią wicedyrektor Dorotę Małek- Moskal, wszyscy uczniowie zostali obdarowani słodkościami oraz napojami, a młodzież, która zgłosiła się do sadzenia cisów została zaproszona na bigos, kiełbaski i skrzydełka. Przed budynkiem szkoły drzewka posadzili: Pan Burmistrz Piotr Pułka, Pan Nadleśniczy Mariusz Bartosiewicz, Pani wicedyrektor Dorota Małek- Moskal, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Szkole „Małopolska” - Pani Halina Obst, przewodnicząca samorządu uczniowskiego Małgorzata Bargieł oraz przedstawiciel rodziców Pani Teresa Łuczak. Swoją obecnością zaszczyciła nas także Pani wiceburmistrz Rozalia Oliwa, Pan Władysław Piątkowski i klasa VI z Harbutowic wraz z Panią B. Zarembą. Akcję „Sadzenia cisów” nagrywała telewizja internetowa z Myślenic (ITV.)

Pamiętajmy zatem, że warto sadzić drzewa, gdyż odgrywają bardzo ważną rolę w środowisku, w którym żyjemy. Możemy więc powtórzyć jeszcze raz hasło propagowane przez gimnazjalistów:

„Dbajmy o drzewa to nasze życie!”

 K. Głowacka

  

FILMIK ITV