wycieczka IIIa i IIId

Uczniowie o wycieczce

W dniu 18.11.2014 r. uczniowie klasy III a i III d wraz z opiekunami panią Katarzyną Tyrpą, panią Martą Dzidek oraz panem Tomaszem Tatarem odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Ten wietrzny i deszczowy dzień zapadnie w naszej pamięci na długo.

Podczas zwiedzania bloków więziennych zobaczyliśmy tysiące sprzętów codziennego użytku, walizy, ubrania, obuwie - dziś eksponaty, kiedyś rzeczy zostawione na chwilę po podróży w jedną stronę.

Ujrzeliśmy ściany pokryte licznymi fotografiami ludzi, którzy zginęli w obozie i tych którym udało się przeżyć. Jednak obraz ich wychudzonych ciał przerażał.

Gdy przewodniczka opowiadała nam o historii obozu i losach ludzi w nim przebywających w naszych głowach pojawiło się pytanie - jak człowiek mógł wyrządzić tyle krzywdy drugiemu?

Na dziedzińcu bloku nr 11, pod ścianą śmierci, gdzie odbywały się egzekucje więźniów, zapaliliśmy znicz – symbol naszej pamięci o zmarłych w obozie ludziach.

Zwiedzanie zakończyliśmy w Brzezince. Wagon, w którym przewożono więźniów, ruiny krematoriów oraz rzędy baraków jeszcze bardziej uświadomiły nam wielką tragedię tego miejsca.

W drodze powrotnej towarzyszył nam silny wiatr, deszcz i myśl, że już nigdy nie spojrzymy obojętnie na ludzkie krzywdy, które wydarzyły się w czasie II wojny światowej i te, które nadal dzieją się we współczesnym świecie.

Uczniowie klasy III a i III d