Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

den_2015

DZIEN EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej w naszej Szkole miał nietypowy przebieg. Po raz pierwszy, oprócz tradycyjnej akademii, na uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości czekały nie lada atrakcje. O godzinie 800 wszyscy zebraliśmy się na trybunach hali sportowej.

            Pani Dyrektor, Stefania Pilch, powitała zebranych. Zaszczyciło nas swoją obecnością wielu Gości: Senator RP Pan Andrzej Pająk, Burmistrz Gminy Sułkowice Pan Piotr Pułka, Wiceburmistrz Gminy Sułkowice Pani Rozalia Oliwa, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Jan Socha, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Krystyna Sosin, Członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki: Pani Monika Lempart, Pan Józef Piegza oraz Pan Piotr Sroka, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Halina Obst, Prezes Inter Zoo Pan Tadeusz Sawicki, przedstawiciele Rady Rodziców: Pani Monika Piechota, Pani Małgorzata Dziadkowiec oraz Pani Barbara Kulesza, Prezes Inter Zoo Pan Tadeusz Sawicki oraz trener MMA Klubu Sportowego M - MAXIMUS Pan Krzysztof Jaworski.

Następnie Pani Dyrektor przedstawiła szczególnego w tym dniu Gościa: trenera Wisły Kraków SA, Pana Kazimierza Moskala. Uczniowie Gimnazjum, którzy szczególnie wyróżniają się w piłce nożnej, mieli okazję odbyć na płycie boiska poprowadzony przez mistrza trening, któremu pozostali na widowni z uwagą się przyglądali. Pod okiem trenera ćwiczyli: Sebastian Krupa (IIIc), Wiktor Skorut (IIIc), Kamil Kuchta (IIIb), Filip Mistarz (IIId), Wiktor Kiebzak(IIId), Jan Dziadkowiec (IIIa), Wojciech Moskal (IIb), Kamil Duch (IIb), Maciej Światłoń (IIa), Damian Chromy (Ic), Kacper Gunia (Ib), Maciej Makuch (Ib), Józef Światłoń (Ia),Paweł Biela (Ia). Urozmaiceniem dla widzów było wspólne śpiewanie hymnu krakowskiej Wisły Jak długo na Wawelu. Po treningu zawodnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a wszyscy chętni mogli otrzymać autograf trenera. Pan Kazimierz Moskal wpisał się do Księgi Pamiątkowej Gimnazjum. Od społeczności szkolnej otrzymał upominek – „złotą piłkę” wykonaną techniką origami. Zdając sobie sprawę z tego, jak ważny jest osobisty, bezpośredni kontakt z wybitnym sportowcem, trenerem dla rozbudzania zainteresowania sportem tym bardziej jesteśmy wdzięczni, że mimo licznych obowiązków znalazł dla nas czas.

Kolejną atrakcją, która bardzo zainteresowała wszystkich, był pokaz różnych technik samoobrony i walk wschodnich zaprezentowany przez zawodników Klubu Sportowego M – MAXIMUS. Pokazowi towarzyszył komentarz trenera Pana Krzysztofa Jaworskiego.

Na zakończenie odbyła się akademia. Pani Dyrektor złożyła podziękowania i życzenia nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz wręczyła nagrody.

Pan Marceli Pacut przypomniał okoliczności, dzięki którym ten dzień jest Świętem Edukacji Narodowej. 14 października 1773 r. sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej mającą na celu odbudowę systemu oświaty w Rzeczypospolitej. W wyniku prac komisji stworzono jednolity system kształcenia oparty na trzech poziomach, powołano Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, złożone z pedagogów i uczonych, które opracowało nowe podręczniki.

Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uczniowie tych klas przygotowali dla nauczycieli i pracowników szkoły „artystyczny” upominek. Była to dla nich okazja, aby po raz pierwszy zaprezentować się na forum szkoły. Przygotowali skecze, piosenki, taniec, prezentacje o swoich klasach. Ich umiejętności wokalne, taneczne, gry na instrumentach, recytatorskie, aktorskie zostały ciepło przyjęte i nagrodzone brawami.

Krystyna Krzykawska