Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Wycieczka klasy IIIc

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA KLASY III C

 

            W dniu 25.11.2015r. odbyła się jednodniowa wycieczka klasy III C do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Organizatorem i kierownikiem wycieczki była pani mgr Maria Zajda, opiekunem pani mgr Celina Moskal. Wycieczka poprzedzona została lekcją wychowawczą poświęconą holokaustowi i Obozowi Koncentracyjnemu Oświęcim –Brzezinka.

Celem wycieczki było poznanie zjawiska holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce. Kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci. Budzeniem szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie. Uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa oraz martyrologii narodu polskiego, żydowskiego i innych narodów podczas II wojny światowej.

Wycieczka do Muzeum Auschwitz – Birkenau uświadomiła uczniom wymiar ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony ukazała ludzi umierających bez prawa do godności. Uświadomiła, że w obozie wszystko odbywało się na zwielokrotnioną skalę. Tu naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których wymordowali około miliona europejskich Żydów. Ogrom obszaru, prymitywne baraki, ruiny innych obiektów, kilometry obozowego ogrodzenia i dróg w pełni oddają to czego nie da się wyrazić słowami- bezmiar upodlenia, okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni oraz specyficzną obozową architekturę, która podporządkowana była jednemu celowi- zagładzie ludzi. Wizyta w Muzeum była lekcją człowieczeństwa i pokazała młodzieży jaka na niej spoczywa odpowiedzialność by historia nie zatoczyła koła i nigdy w przyszłości nie doszło do podobnych wydarzeń.