Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

ZABAWA ANDRZEJKOWA

ANDRZEJKI- CZAS ZABAW I WRÓŻB

 

            Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. To noc św. Andrzeja. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki stały się w ten sposób wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

            Tak było też w Gimnazjum im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Sułkowicach. W szkole w dniu 24.11.2015r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa, która trwała od godziny 16:00 do 19.30 . Uczniowie mieli okazję potańczyć i pobawić się przy rytmach muzyki współczesnej. Główną atrakcją wieczoru były wróżby andrzejkowe przeprowadzone przez uczennice klasy III A: Alicję Babiak, Zuzannę Srokę oraz Barbarę Śliwę. Każdy mógł poznać swoją przyszłość dzięki wróżbom z kubeczków (wylosowane przedmioty symbolizowały dalsze życie, np. pierścionek oznacza w przyszłości małżeństwo, moneta-bogactwo, różaniec – wskazuje na stan duchowny. Można było również poznać imię przyszłej sympatii oraz dowiedzieć się, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Sala wróżb i czarów cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, gdyż jak powszechnie wiadomo, wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Nad dobrą i bezpieczną zabawą czuwali nauczyciele, za co uczniowie serdecznie im dziękują.

                                                                                                                                                            M.Pacut