Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

wycieczka IIId i IIIe

Wycieczka do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau
w Oświęcimiu

 

W dniu 9.12.2015r. uczniowie klasy III d i III e wraz z opiekunami panią Katarzyną Tyrpą, panią Martą Dzidek oraz panią Agnieszką Kochan odwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie obozu Auschwitz I. W miejscu tym uczniowie, oprowadzani w dwóch grupach przez przewodników, zapoznali się z poruszającymi ekspozycjami znajdującymi się w blokach nr 5,6,11,27.

Klimat panujący w muzeum oraz opowieści naszych przewodników dotyczące reżimu obozowego i egzystencji więźniów tworzyły nastrój zadumy i skłaniały nas do refleksji dotyczącej ogromu tragedii tego miejsca.

Zwiedzanie zakończyliśmy na terenie obozu Auschwitz – Birkenau II, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wagon, który przywoził więźniów, ruiny komory gazowej i krematorium oraz barak dziecięcy w obozie kobiecym.

Ta część byłego obozu zagłady była znacznie większa, a warunki bytowe więźniów wręcz nieludzkie. Z niedowierzaniem słuchaliśmy o okropnych metodach traktowania ludzi stosowanych przez hitlerowców.

W zadumie wracaliśmy do Sułkowic, do swoich domów. Ta niecodzienna lekcja historii na długo zapadnie w naszej pamięci.

 

Uczniowie klasy III d i III e