Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

wycieczka Ia i I b

Wycieczka klasy I a i I b do Krakowa

            W dniu 18 grudnia 2015 roku klasa I a i I b z wychowawcami wybrała się na wycieczkę autokarową do Krakowa do muzeum Collegium Maius. Celem naszej wycieczki było zobaczenie wystawy interaktywnej "Wszystko... jest liczbą".

            Głównym zadaniem projektu „Wszystko… jest liczbą" jest popularyzowanie matematyki, ukazanie, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia.. Ekspozycja złożona jest z 35 modeli, na których można wykonać 65 doświadczeń ilustrujących dwa obszary zagadnień: "W świecie geometrii" oraz "Liczby są wszędzie".

            Kiedy dojechaliśmy na miejsce, zobaczyliśmy różne przyrządy, okazało się ze są one sprzed epoki komputera. Cała wystawa została podzielona na 3 części. Pierwsza sala poświęcona geometrii, jest to część wystawy, która składa się z ośmiu tematycznych zespołów eksperymentów ułatwiających zrozumienie twierdzenia Pitagorasa, wyjaśniających co to jest trójkąt Pascala i trójkąt Sierpińskiego, czym są fraktale, a czym grafy. Tu także znajdziemy odpowiedź na pytania czy cień jest ważny w matematyce i czy geodeta mógłby obejść się bez matematyki. Na wystawie pojawiają się linie „do celów specjalnych" – parabola, hiperbola, elipsa – to tylko niektóre z krzywych o zadziwiających zastosowaniach. Można również sprawdzić swoją wyobraźnię przestrzenną budując liczne wielościany, a także poznając zasady perspektywy w sztuce. W drugiej sali znajdują się przyrządy pokazujące, że wszystko wokół nas można wytłumaczyć matematycznie. Jednym z doświadczeń jest lina i opis pokazujący, że można zrobić taki sam węzeł na kilka sposobów. W trzeciej sali są różnego rodzaju łamigłówki, układanki i kwadraty magiczne. Ta część wystawy pokazuje również zapominane powoli urządzenia do liczenia takie jak: abak, arytmometr, suwak logarytmiczny. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do kina Pod Baranami na film „Podkręć jak Beckham”.

            Wycieczka okazała się wspaniałą przygodą dla całej naszej grupy. Przekonaliśmy się, że fizyka, matematyka i chemia to dziedziny, które, choć różne, przenikają się wzajemnie, tworząc nasz wspaniały świat. Do Sułkowic wróciliśmy zadowoleni.

 

                                                                                                                                                          M.Pacut