Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

wycieczka Ic i Id

Wycieczka Ic i Id do Krakowa

W piątek, 8 stycznia 2016 r. klasy I c i I d pod opieką wychowawców, Pani Marii Lipińskiej i Pani Krystyny Krzykawskiej udały się na swoją pierwszą w gimnazjum wycieczkę do Krakowa.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wystawy interaktywnej w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius Wszystko jest ... liczbą. Mogliśmy zobaczyć mieszczące się w trzech salach eksponaty złożone z 35 modeli i wykonać na nich samodzielnie różne doświadczenia i eksperymenty. Uczniowie z zapałem i zainteresowaniem pracowali, m.in. układając kwadraty magiczne, wielościany, piramidy, układanki, rozwiązując łamigłówki. Mieliśmy okazję przekonać się, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach otaczającego nas świata. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja będąca odtworzeniem sali średniowiecznego alchemika oraz umieszczone w gablotach różne, zapomniane już, przyrządy do wykonywania pomiarów i obliczeń, takie jak sekstans, suwak logarytmiczny, arytmometr, abak czy liczydło chińskie.

Następnie udaliśmy się na Rynek Główny. Zatrzymując się przy dwóch wmurowanych w płytę Rynku tablicach, przypomnieliśmy ważne wydarzenia historyczne: powstanie kościuszkowskie i hołd pruski. Obejrzeliśmy ważne zabytki mieszczące się na Rynku Głównym i w jego sąsiedztwie: wieżę Ratuszową, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza oraz kościół Mariacki. Przypomnieliśmy związane z niektórymi z nich legendy, m.in. legendę o hejnale.

W Cinema City Zakopianka obejrzeliśmy francuski dramat przygodowy Bella i Sebastian 2 w reżyserii Nicolasa Vaniera, będący ekranizacją bestsellerowej powieści dla dzieci i młodzieży pod tym samym tytułem autorstwa Cecile Aubry. Akcja filmu obfitująca w dramatyczne, ale i zabawne oraz wzruszające wydarzenia dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć.

           Wycieczka była też dobrą okazją do kształtowania więzi koleżeńskich i integracji międzyklasowej.

Krystyna Krzykawska