Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

idzie luty, załóż buty

KAPCIE, PANTOFLE, BAMBOSZE, PAPCIE, CZYLI DZIEŃ BUTA W GIMNAZJUM

 

                         Czy w szkole można jednocześnie odpoczywać, relaksować się i uczyć się? Nie? W Gimnazjum im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Sułkowicach można!

                         W piątek 15 stycznia 2016 roku w Gimnazjum w Sułkowicach został zorganizowany Dzień Buta, którego inicjatorem był samorząd uczniowski. W tym dniu uczniowie i nauczyciele przynieśli do szkoły swoje domowe kapcie, bambosze, w których paradowali po korytarzach i klasach. Nie były to jednak zwykłe pantofle. Były to kapcie kolorowe, śmieszne i tradycyjne. Nie zabrakło misiów, żabek, tygrysków, łapek yeti oraz ciepłych wełnianych skarpet.

                         Buty stały się również bohaterami piątkowych lekcji. Na języku polskim uczniowie omawiali motyw buta w literaturze i sztuce, tworzyli wiersze o bucie, poznawali związki frazeologiczne związane z butami. Na lekcjach historii uczniowie poznawali dzieje obuwia doskonaląc tym samym swoje umiejętności z chronologii historycznej. Na lekcjach geografii uczniowie wybrali się w podróż do Włoch- kraju w kształcie buta. Na religii pojawił się motyw drogi w Biblii i wędrówki przez pustynię. Na zajęciach z techniki uczniowie tworzyli projekt buta, a na matematyce uczniowie zastanawiali się nad rozmiarem pantofli w różnych jednostkach i skalach, poszukiwali największej i najmniejszej stopy oraz rozwiązywali zadania tekstowe z motywem buta. Na lekcjach fizyki młodzież poszukiwała odpowiedzi na pytanie: kto wywiera większy nacisk na ziemię: kobieta w szpilkach czy słoń?

                         Pierwszy Dzień Buta w naszym gimnazjum uważamy za udany. Uczniowie czuli się bardzo komfortowo w swoim domowym obuwiu, co sprzyjało rozwijaniu wyobraźni, aktywności i kreatywności na lekcjach.

M. Pacut