Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

wycieczka IIIa

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

 

 

,,Ludzie ludziom zgotowali ten los”

,,Medaliony”, Z. Nałkowska

 

Dnia 11 marca 2016 roku klasa III A razem z panią wychowawczynią Bogumiłą Perchlicką i panią Anną Frosztęgą wybrała się na wycieczkę do Oświęcimia. Celem naszej wycieczki było zwiedzanie wielkiego cmentarza, jakim jest obóz zagłady, Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Była to dla nas wspaniała, ale przejmująca grozą lekcja historii. W Auschwitz I zwiedziliśmy kilka bloków więziennych, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wiele zdjęć oraz przedmiotów pokazujących nam, co naprawdę działo się wewnątrz obozu, poza murem zwieńczonym drutem kolczastym. Znajdują się tam komory gazowe, w których ginęły miliony ludzi: dzieci, kobiet i mężczyzn mordowanych bestialsko przy pomocy cyklonu B – trutki na robactwo. Zwłoki spalano w krematoriach. Stanęliśmy w zadumie przed ścianą śmierci, myśląc o tysiącach ludzi rozstrzelanych jako przestępcy polityczni. Były wśród nich również dzieci.

W Auschwitz II Birkenau staliśmy na placu apelowym oraz weszliśmy do dwóch baraków po męskiej stronie obozu. Tam poznaliśmy sposób selekcji, warunki sanitarne oraz warunki transportu więźniów do obozu.

Dzięki ciekawym opowiadaniom pani przewodnik i miejsc w których się znaleźliśmy, do każdego z nas dotarło, jak straszliwa zbrodnia została dokonana w dziejach ludzkości. Największe emocje wywołał na nas widok i ilość butów, walizek, przedmiotów zabranych przez ludzi do tego strasznego miejsca oraz ogromna powierzchnia obozów. Do tej pory jesteśmy zadumani i zastanawiamy się, jak człowiek człowiekowi potrafi zgotować taki los.

Alicja Babiak, III A