Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w Gimnazjum im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Sułkowicach

 

 

10 grudnia przypadała 68 rocznica podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, która bywa określana jako „Magna Carta dla całej ludzkości„. Wdowa po Prezydencie USA,  Eleonora Roosevelt, która była osobiście zaangażowana w prace nad przygotowaniem Deklaracji, mówiła: „Gdzie tak naprawdę zaczynają się powszechne prawa człowieka? Niedaleko domu – tak blisko, że nie widać tego na żadnej mapie świata. Jest to świat pojedynczego człowieka okolica, w której mieszka; szkoła czy uniwersytet, na który uczęszcza; fabryka, gospodarstwo czy biuro, w którym pracuje. W takich miejscach każdy mężczyzna, każda kobieta i dziecko potrzebują równych praw, równych szans i godnego życia bez dyskryminacji. Jeżeli prawa człowieka nie będą tam respektowane, nie będą też miały znaczenia nigdzie indziej. Bez troski obywateli o ochronę praw człowieka w najbliższym otoczeniu, daremnie będziemy oczekiwać postępu w skali globalnej.”

W roku szkolnym 2016/2017 Gimnazjum im. Stefana kard. Wyszyńskiego w wyjątkowy sposób przypomina znaczenie praw człowieka we współczesnym świecie, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej, organizując szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Odbyły się one w poniedziałek 12 grudnia 2016r. Nauczyciele i uczniowie w tym dniu przyszli do szkoły ubrani w ciemne lub białe ubranie. Strój jasny, na który naklejone było jedno z praw człowieka, symbolizował przestrzeganie praw człowieka, natomiast czarny, na który naszyta była nazwa państwa, które łamie prawa oznaczał nieprzestrzeganie praw człowieka. Wiedzę uczniów na temat praw człowieka poszerzyły umieszczone w szkolnym holu gazetki tematyczne. Finałowym akcentem szkolnych obchodów Dnia Praw Człowieka było uczestniczenie w Maratonie Pisania Listów organizowanym przez Amnesty International. Co roku, dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Jedną z bohaterek tegorocznego Maratonu Pisania Listów była Annie Alfred z Malawi. 10-letnia dziewczynka, będąc albinosem, codziennie spotyka ludzi, którzy chcą ukraść jej włosy lub, co gorsza, kości. Niektórzy ludzie wierzą, że części jej ciała mają magiczną moc. Uczniowie wzywali władze Malawi  o objęcie opieką prawną albinosów. Kolejną osobą, którą zauważyła społeczność naszej szkoły jest Ilham Tohti. To szanowany profesor uniwersytecki, znany ze swoich wyważonych poglądów na temat kwestii etnicznych w Chinach. W 2014 roku otrzymał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności – za rzekome nawoływanie do nienawiści na tle etnicznym.

M. Pacut