Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Spotkanie z policjantem

„Oklaski za odblaski”

 

  17 października 2017 r. uczniowie z klas I a i b Szkoły Podstawowej nr 2 w Sułkowicach wzięli udział w niecodziennej lekcji poświęconej bezpieczeństwu na drodze. Prowadzili ją funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. Było to kolejne działanie naszej szkoły podjęte w ramach realizacji programu „Odblaskowa szkoła”, do którego przystąpiliśmy 15 IX 2017 r. Spotkanie zaaranżował pan wicedyrektor Marceli Pacut oraz wychowawczynie pierwszoklasistów Beata Szuba i Iwona Wrona. Dzielnicowy Sułkowic, pan Andrzej Buszko zwrócił uwagę dzieciom na to, by zakładały elementy odblaskowe zwłaszcza po zmroku. Taki obowiązek nakładają na wszystkich pieszych przepisy o ruchu drogowym z dnia 31 VIII 2014 r. Znaczek odblaskowy oświetlony reflektorem samochodów odbija światło na 150 m. Pan policjant opisał, w jaki sposób należy go nosić, by być widocznym na drodze i w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo swoje oraz innych. Poza tym przypomniał dzieciom o przechodzeniu przez jezdnię w wyznaczonych miejscach i lewostronnym poruszaniu się po drodze, gdy nie ma chodnika. Położył także nacisk na to, by podróżując samochodem dzieci zawsze przebywały w fotelikach, na tylnych siedzeniach i były zapięte pasami.
Na koniec uczniowie zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe i obiecali, że będą pamiętać o ich zakładaniu poruszając się po drodze, szczególnie wtedy, gdy zapadnie zmrok. Dzieci podziękowały panom policjantom za cenne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i zaprosiły do wspólnego zdjęcia  na tle wykonanych przez siebie rysunków pod hasłem: „Jestem widoczny na drodze”.   

mgr Iwona Wrona