Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Warszawa 18-20.X.2017

 Warszawa 18 - 20 X 2017 r.

 

To był naprawdę świetny pomysł, żeby pojechać do Warszawy jesienią – złota polska jesień zaczekała, by jeszcze uatrakcyjnić nam pobyt w stolicy.

 

Wyruszyliśmy 18 października – my, uczniowie klas IIa, IIc i IIe z wychowawcami i p. C. Moskal. W środowe popołudnie odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, które zrobiło na nas ogromne wrażenie (szczególnie przejście kanałem). Później spacerowaliśmy po Powązkach – zapaliliśmy znicze na grobie Rudego, Alka i Zośki – bohaterów „Kamieni na szaniec”,  poety K. K. Baczyńskiego i na „Łaczce”- anonimowej mogile żołnierzy wyklętych.

 

Kolejny dzień rozpoczęło zwiedzanie Zamku Królewskiego. Odwiedziliśmy też Starówkę (która wcale nie jest stara!), Barbakan, katedrę, gdzie spoczywa nasz Patron kard. Stefan Wyszyński, pomnik Małego Powstańca, plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Przeszliśmy się Krakowskim Przedmieściem, przystając m. in. przed Pałacem Prezydenckim. Popołudnie spędziliśmy w Centrum Nauki „Kopernik”- a tam każdy znalazł coś, co go zainteresowało. Przez prawie trzy godziny zajmowaliśmy się „sprawami naukowymi”, nie zauważając upływu czasu.  

 

Ostatni dzień pobytu w Warszawie upłynął na podziwianiu Stadionu Narodowego (Wykrzykując: „Polska!”, odczuliśmy chociaż namiastkę stadionowej atmosfery, a w szatni polskiej reprezentacji każdy chciał usiąść na miejscu R. Lewandowskiego). Ostatnim punktem programu była lekcja muzealna z edukatorem w pałacu w Wilanowie – letnią siedzibą króla Jana III Sobieskiego.

 

Nie da się ukryć – Warszawa da się lubić przez trzy dni – jak głosiło hasło naszej wycieczki. Potwierdziły to westchnienia: Jak dobrze być w domu!, które wyrywały się na widok Wawelu w drodze powrotnej. Stolica stolicą, ale najbardziej kocha się naszą małą Ojczyznę.

 

A. Bargieł