Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

..Odblaski biorę w ciemno

„Odblaski biorę w ciemno”

 

         20 października 2017 r. uczniowie z klas I a i b udali się do Rynku w Sułkowicach, by w praktyce ćwiczyć poznane zasady bezpieczeństwa. Wyprawę zorganizował pan wicedyrektor Marceli Pacut oraz wychowawczynie pierwszoklasistów we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. Dzieci założyły kamizelki odblaskowe i zabrały ze sobą transparent zachęcający do noszenia elementów odblaskowych. Akcja była powiązana z realizacją konkursu „Odblaskowa Szkoła”, do którego przystąpiliśmy we wrześniu 2017 r.

         Dzielnicowy Sułkowic, pan Andrzej Buszko opowiedział o podstawowych zasadach, jakie obowiązują pieszych. Zatrzymywał grupę na chodniku, przed skrzyżowaniem, przed przejściem dla pieszych oraz w innych miejscach i wyjaśniał sposób właściwego zachowania się. Idąc chodnikiem poruszamy się prawą stroną. Przechodząc przez drogę, gdzie nie ma pasów, najpierw patrzymy w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo. Na drodze nie zatrzymujemy się i nie biegniemy. W Rynku pan policjant zwrócił uwagę na duży ruch samochodów oraz pieszych zachęcając dzieci, by zawsze bacznie obserwowały otoczenie i to, co dzieje się wokół nich. W razie zagrożenia powinny natychmiast powiadomić rodziców lub inne dorosłe osoby, a nawet skorzystać z numerów alarmowych. Pan Andrzej opisał także znaki drogowe, szczególnie ważne dla ruchu pieszych.

         W trakcie wycieczki uwagę przechodniów przykuwały kamizelki odblaskowe, w jakie zostali wyposażeni nasi uczniowie. Starsi i młodsi zatrzymywali się, przyglądali i z zainteresowaniem czytali znajdujący się na transparencie napis motywujący do zakładania znaczków odblaskowych. W znaczący sposób chronią one nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie. Po przyjściu do szkoły dzieci zaśpiewały panom policjantom piosenkę pt. „Bądźmy ostrożni” i zaprosiły do wykonania pamiątkowego zdjęcia.

 mgr Iwona Wrona