Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

karnawał klas I

Karnawał w klasach pierwszych

         8 lutego 2018 r. w tłusty czwartek, tuż przed zimowymi feriami odbyły się zabawy karnawałowe w klasach pierwszych. Dzieci ozdobiły swoje sale bibułą, serpentyną i balonami. Założyły stroje imitujące bohaterów swoich ulubionych bajek, a także maski przygotowane na zajęciach artystycznych. W klasach i na korytarzach szkolnych można było spotkać wiele różnorodnych postaci: Czerwonego Kapturka, Spidermana, policjantów, piłkarzy, królewny i cały wachlarz kolorowych zwierzątek (myszki, pieski, króliczki, żabki itp.). Wszystkim dopisywały wspaniałe humory.

         Rodzice zadbali o słodki poczęstunek dla dzieci. Oczywiście dominowały pączki. Warto dodać, że polskie słowo karnawał to zapożyczenie z włoskiego „carnevale”, oznaczające „pożegnanie mięsa”. Stąd, w tym wesołym czasie na stołach dominują potrawy mięsne oraz słodkie przekąski. Chcemy spożyć jak najwięcej tych produktów, by nie brakowało ich nam podczas trwania Wielkiego Postu. Według staropolskich przesądów, jeżeli ktoś nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, to w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

         Wychowawczynie zorganizowały dla dzieci zabawy taneczne i konkursy z nagrodami. Były to m.in.: wybór króla i królowej balu, taniec z kotylionem, quiz o bajkowych balach, tańce z miotłą i ze wstążką, maskarada oraz wiele innych. Ich celem było przede wszystkim wzbogacenie wiedzy dzieci na temat tradycji karnawałowych w Polsce i na świecie. Najbardziej znany w Europie jest karnawał w Wenecji, który przyciąga tysiące turystów. Zaś największy i najbardziej widowiskowy karnawał odbywa się oczywiście w Rio de Janeiro. Nagłaśniany i rejestrowany przez media trwa 5 dni i 5 nocy. Jego podstawową atrakcją jest pokaz tańca latynoamerykańskiego- samby. W Kanadzie gorące tańce zastępują karnawałowe igrzyska w tworzeniu lodowych rzeźb. Natomiast w dawnej Polsce podczas zapust odbywały się kuligi połączone z biesiadowaniem do białego rana i pochody przebierańców-turonia i zwierząt, którzy odwiedzali gospodarzy zbierając podarunki.

         Serdecznie dziękujemy Trójkom Klasowym za pomoc oraz wszystkim rodzicom, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w przygotowanie zabaw karnawałowych dla naszych pierwszaków.

Iwona Wrona