3_go_maja

Od uchwalenia Konstytucji 3 Maja minęło 227 lat. Czy to dużo? Z pewnością. Ale czy wystarczająco dużo, by kolejne trzeciomajowe święto kojarzyło się jedynie z dniem wolnym od pracy i nauki?

30 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akademii poświęconej uczczeniu kolejnej rocznicy tego ważnego wydarzenia. Po wygłoszeniu przez p. A. Bargieł okolicznościowego przemówienia uczniowie klasy IIe zabrali zebranych w podróż do XVIII- wiecznej Polski. Przewodnikiem po tych czasach był biskup warmiński, poeta i uczestnik obiadów czwartkowych u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Ignacy Krasicki ( w tej roli wystąpił Dawid Domas z IIIa). Opowiedział o ówczesnych Polakach – tych, których postawy wyśmiewał w swych bajkach i satyrach, ale także o patriotach, którym zawdzięczamy uchwalenie Konstytucji. Było i śmiesznie, i pouczająco, i wzruszająco – czyli tak, by oglądający inscenizację jak najwięcej zapamiętali – zgodnie z maksymą Krasickiego: „uczyć – bawiąc”.

Na zakończenie uroczystości Wicedyrektor P. Marceli Pacut podsumował udział naszych uczniów w tegorocznych przedmiotowych konkursach kuratoryjnych. Doczekaliśmy się 7 finalistów. Są to: Paweł Biela IIIA - historia, Dawid Domas III A - historia, Karolnia Kogut IIIC - geografia, Michał Frączek VIIB - matematyka, Konrad Wilk VIIB- matematyka, Julia Twardosz IIIA - język polski. Wręczając zaświadczenia, złożył gratulacje młodzieży i przygotowującym ich nauczycielom.

A. Bargieł