Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Historia już o Was nie milczy

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny

 Lech Kaczyński

Historia już o Was nie milczy

 

Pod tym hasłem w obecnym roku szkolnym obchodziliśmy w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Co to za święto?

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie, nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

Kim byli żołnierze wyklęci?

Postanowiliśmy dowiedzieć się tego oraz uczcić ich pamięć specjalnie przygotowaną na ten dzień audycją radiową, którą przygotowała klasa 7 a wraz z wychowawczynią.

Podczas audycji poznaliśmy genezę obchodów tego dnia jak i historię życia kilku z nich – żołnierzy wyklętych. Byli to między innymi generał August Fieldorf pseudonim „Nil” oraz Danuta Siedzikówna pseudonim „Inka”. Wcześniej mogliśmy poznać sylwetki kilku z nich dzięki przygotowanej gazetce w holu szkoły. Po wysłuchaniu audycji poszczególne klasy miały do wykonania różne zadania. Uczniowie klas I i II zaprojektowali dla nich medal za odwagę. Klasy czwarte wykonały projekty znaczków pocztowych o tematyce związanej z żołnierzami wyklętymi. Uczniowie klas piątych napisali listy do żołnierzy niezłomnych, w których wyjaśniali za co im dziękują. Również uczniowie klasy siódmej i ósmych oraz wszystkie oddziały gimnazjalne mieli wyznaczone zadania. Wszyscy zmagali się z rozwiązaniem krzyżówki. Najlepiej krzyżówkę rozwiązali uczniowie klasy 3c, 3e i 8b. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Prace plastyczne naszych najmłodszych uczniów zdobią gazetkę w holu naszej szkoły, gdzie możemy podziwiać ich pomysłowość i zdolności artystyczne.

 

                                                                                                                                     Dorota Małek-Moskal

ZDJĘICA-KLIKNIJ