Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Świat jest książką

 

"Świat jest książką, a ci, którzy nie podróżują czytają tylko jedną jej stronę".

 

                                                                                              / Św. Augustyn/

             20 marca wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję do odbycia niezwykłej podróży do jednego z najciekawszych zakątków naszej planety - Amazonii.

             Wszystko za sprawą podróżnika Pana Samuela Kempskiego, jednego z członków założonej w 2003 r. grupy "trzask.pl". Spełnił on nie tylko swoje marzenie, aby zobaczyć świat na własne oczy, ale dzieli się tym z innymi. Czy warto było się z nim w tę podróż zabrać? Reakcja słuchaczy zdecydowanie to potwierdziła.

             Amazonia to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi, skrywające w sobie wiele tajemnic. Często nazywana jest płucami świata. Ten cudowny świat to potężny ekosystem o wręcz magicznym statusie wśród wszystkich podróżników. Tutaj rośnie największy las deszczowy na świecie, który swoim obszarem zahacza o Brazylię, Kolumbię, Peru, Surinam, Gujanę i Gujanę Francuską, Wenezuelę i Ekwador. Ten wiecznie zielony las ma tu odpowiednie warunki - roczna suma opadów przekraczająca 2000 mm, wysoka temperatura o niskich amplitudach dziennych i rocznych oraz wysoka wilgotność powietrza. Rośnie w nim 40 tysięcy odmian roślin, w tym wiele znanych nam ze sklepów - począwszy od ryżu, ziemniaków (uwaga - kilka tysięcy odmian), kukurydzy, owoców (3 tysiące odmian) po kawę.

             Nasz Gość w niezwykle sugestywny sposób opowiadał o niepowtarzalnej wyprawie do amazońskiej dżungli, rejsie po najdłuższej, liczącej ok. 7 000 km, rzece świata aż do jej ujścia liczącego 150 km. Sama Amazonka ze wszystkimi dopływami ma więcej wody niż wszystkie następne 8 rzek razem.

             Podróżnik, opowiadając o swojej wyprawie, wykorzystywał zdjęcia, które sugestywnie oddawały jej niezwykłość. W atrakcyjnej formie przekazał informacje o ludziach z indiańskiej wioski, w tym o dzieciach, które, aby zwrócić na siebie uwagę, przychodziły ze swoim "domowym zwierzątkiem " - w tym wypadku był to kilkumetrowy wąż. Wyprawa do dżungli to nie tylko fascynacja jej niezwykłością - kryją się w niej liczne niebezpieczeństwa - m.in. niebezpieczne owady i insekty (a jest ich tu 2.5 mln gatunków), kajmany, piranie, skorpiony. Niebezpieczne są także rośliny - kolce niektórych zawierają truciznę. Bardzo spodobała się wszystkim opowieść o zabawie z delfinami - jedynymi przedstawicielami gatunku delfina słodkowodnego - o różowej skórze i niebywale elastycznym ciele.

             Nie zabrakło też polskiego akcentu - Pan S. Kempski przypomniał, że to polski podróżnik Jacek Pałkiewicz odkrył, znajdujące się na wysokości 5 170 m npm. źródło Amazonki, źródło Apacheta.

             Ta atrakcyjna lekcja geografii zapewne jeszcze kiedyś zostanie powtórzona. Zobaczymy, w jaki rejon świata zaprosi nas ten, a może inny podróżnik.

                                                                                   K. Krzykawska

 

 ZDJĘCIA-KLIKNIJ