Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

wymiana pocztówek

Ogólnopolska wymiana pocztówkowa

 

                W lutym 2019 r. nasza szkoła przystąpiła do akcji pod hasłem „Wielka mapa Polski”, zorganizowanej przez WSiP. Jej głównym celem jest wymiana pocztówkowa pomiędzy klasami I-III na terenie całego kraju. Ogólnopolska inicjatywa ma wiele walorów edukacyjnych. Przede wszystkim dzięki otrzymanym materiałom (w wersji elektronicznej) tj. filmy, prezentacje multimedialne, zdjęcia, ciekawostki i inne, dzieci z najmłodszych klas w atrakcyjny sposób poznają miejsca znajdujące się w różnych zakątkach naszej ojczyzny. Podczas zajęć zintegrowanych uczą się, jak poprawnie zaadresować pocztówkę i napisać list, a także ćwiczą umiejętności praktycznego posługiwania się mapą. Wzbogacają wiedzę o regionach Polski. Poza tym uczniowie nawiązują kontakty z rówieśnikami innych szkół. Do tej pory otrzymaliśmy kilkanaście pocztówek z różnych województw (zdjęcia w galerii).

               Akcja idealnie wpisuje się w uroczystość 50-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Jest to niepowtarzalna okazja ku temu, aby pocztówka z Sułkowic trafiła do wielu miejsc w Polsce. Może dzieci, które je otrzymają zechcą poznać ich urokliwe okolice? A może postanowią do nas przyjechać? Zapraszamy!

               4 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy II „b” udali się na pocztę w Sułkowicach, aby osobiście wysłać pocztówki przygotowane wcześniej na lekcjach. Jakież było nasze zaskoczenie, kiedy usłyszeliśmy, że wiele dzieci przyszło tu po raz pierwszy. Okazuje się, że w dobie telefonów i komputerów niestety zanika tradycyjna korespondencja. Często nadawanie listów, czy pocztówek zastępuje wysyłanie wiadomości sms, mms, e-mail, „czatowanie”, prowadzenie bloga lub video rozmowy. Na poczcie powitała nas pani Monika, u której kupiliśmy znaczki, a następnie dzieci mogły je samodzielnie przykleić i ostemplować. Było to dla nich bardzo poważne zadanie, do którego podeszli z wielkim zaangażowaniem i skupieniem. Pani Monika opowiedziała nam o pracy na poczcie, a w szczególności opisała drogę, jaką pokonuje list od adresata do nadawcy. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe kalendarze, podziękowali za przekazanie cennych informacji i udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. Serdecznie dziękuję pani Ewelinie Pyrtek za pomoc i opiekę nad dziećmi.

                                                                                                                Iwona Wrona

ZDJĘCIA-KLIKNIJ