Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

nie pal

„Nie pal przy mnie, proszę”

 

 

31 maja przypada międzynarodowy Dzień bez Papierosa, święto zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia. Jego celem jest w szczególności zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się m.in. festyny antynikotynowe i akcje promujące zdrowy styl życia.

 

Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego Święta. Najmłodsi uczniowie z klas I-II pod czujnym okiem wychowawczyń wykonali plakaty i umieścili je na drzwiach swoich klas. Ostrzegają one przed negatywnymi skutkami palenia tytoniu i zachęcają do dbania o swoje i cudze zdrowie. Poza tym dzieci wzięły udział w pięciu zajęciach warsztatowych, przygotowanych przez panie, realizując w ten sposób treści programu edukacji antynikotynowej „Nie pal przy mnie, proszę”, do którego przystąpiliśmy po raz pierwszy w tym roku szkolnym. Jest on inicjowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji i koreluje z Programem Zdrowotnym naszej szkoły.

 

Cele szczegółowe programu:

  • uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia,
  • kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie,
  • uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe,
  • uwrażliwienie dzieci na negatywne oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem,
  • wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

 

Dym tytoniowy zawiera toksyczną nikotynę i substancje smoliste, które mogą wywołać choroby nowotworowe, również u osób znajdujących się w pobliżu tzw. „bierne palenie”. Wpływa szkodliwie m.in. na układ krążenia, czy układ oddechowy. Statystyki są zatrważające. Rocznie na skutek palenia tytoniu umiera prawie 4 mln ludzi na całym świecie. Każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty, zatem przeciętny palacz dobrowolnie rezygnuje z 5 lat życia. Palenie tytoniu stanowi największe śmiertelne zagrożenie dla zdrowia na świecie. Jest przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, narkotyki, wypadki samochodowe, alkoholizm, pożary i zabójstwa razem wzięte! Stąd palenie stanowi jeden z priorytetów w założeniach polityki zdrowotnej rządu polskiego.

 

                                                                                                     Koordynator Programu

                                                                                                          Iwona Wrona

 ZDJECIA-KLIKNIJ