Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

happening odblaskowy

Happening odblaskowy… z historią w tle

 

         9 października 2018 r. uczniowie z klas II a i II b udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Sułkowicach pod opieką swoich pań Beaty Szuby i Iwony Wrony oraz ks. Wojciecha Borowca, by nie tylko poznać nowe, ciekawe dla miejsca, ale przede wszystkim zachęcić naszych mieszkańców do noszenia elementów odblaskowych. Spotkanie zainicjowała pani Anna Gatlik. Dzieci założyły kamizelki odblaskowe i zabrały ze sobą transparenty wykonane podczas zajęć plastyczno-technicznych z hasłami przypominającymi o konieczności zakładania odblasków, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym po zapadnięciu zmroku.

         W czasie spaceru do Biblioteki byliśmy nie tylko widoczni, ale również słyszani. Skaldowaliśmy hasła o odblaskach i śpiewaliśmy piosenkę pt. „Bądźmy uważni, bądźmy ostrożni”, której dzieci nauczyły się w czasie lekcji muzyki. Mijający nas przechodnie zatrzymywali się, z uwagą przyglądali i czytali zamieszczone na szyldach napisy. W Bibliotece przywitała nas pani Dyrektor Małgorzata Dzidek oraz pani Anna Strzelec, które opowiedziały nam o pracy bibliotekarza i oprowadziły po budynku. Dzieci zobaczyły m.in. kącik książki przeznaczony dla najmłodszych. Pani Dyrektor przedstawiła im zasady zapisania się do Biblioteki, a pani Ania otwarła ogromną przesyłkę z książkami i zademonstrowała sposób pieczętowania książek i wpisywania ich do katalogu.

         W dalszej części udaliśmy się do Izby Tradycji, gdzie uczniowie podziwiali eksponaty związane z historią i kulturą naszego miasteczka. Opowiadały one o codziennym życiu naszych przodków. Było to dla nas niezwykłe tym bardziej, że obchodzimy 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości i poprzez dzieła zgromadzone w Izbie Tradycji możemy zgłębiać wiedzę o dawnych czasach. Dzieciom szczególnie podobały się wyroby kowalskie, żelazko „z duszą”, tarka do prania, maselnica, stare dokumenty i przepiękne malowidła. Pani Dyrektor zaprosiła nas także do sali, gdzie odbywały się sesje Rady Miejskiej. Uczniowie zasiedli przy stole, by wspólnie obradować. Nasi mali posłowie i senatorowie wydali Rozporządzenie, by od dziś wszyscy, o każdej porze nosili odblask! Złożyliśmy pamiątkowe wpisy do Kroniki, wykonaliśmy kilka zdjęć i podziękowaliśmy za praktyczną lekcję historii.

         Na koniec uczniowie zadeklamowali paniom przygotowane wcześniej wiersze o bezpieczeństwie oraz wręczyli opaski odblaskowe pani Dyrektor, pani Ani, babci naszej uczennicy, która akurat gościła w bibliotece oraz panu Ryszardowi Judaszowi- kustoszowi Izby Tradycji. Nasz happening odblaskowy, połączony z poznawaniem najbliższej okolicy był niezwykle udany. Serdecznie dziękujemy panu Dyrektorowi Marcelemu Pacutowi za umożliwienie nam zorganizowania wycieczki dla dzieci do tak wspaniałych miejsc.

Iwona Wrona

 ZDJĘCIA-KLIKNIJ