Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Jak być bezpiecznym

JAK BYĆ BEZPIECZNYM, JADĄC NA ROWERZE?

 

        Na to pytanie jak i wiele innych, uczniowie klas młodszych mogli poznać odpowiedź podczas spotkania zorganizowanego 11 października na hali sportowej. Koordynator konkursu „Odblaskowa Szkoła” - pani Katarzyna Dąbrowska wraz z uczniami klasy VIII a przygotowała pokaz dotyczący bezpiecznej jazdy na rowerze.

       Uczniowie z klas I i II z uwagą słuchali jak należy poruszać się rowerem, by uniknąć wielu niebezpieczeństw. Dowiedzieli się jak zbudowany jest rower, do czego służą poszczególne jego części i co najważniejsze – żeby jeździć po drodze, trzeba posiadać odpowiednie dokumenty – kartę rowerową.

     Pamiętajmy, że rower powinien być sprawny, by móc bezpiecznie wyjechać nim na ulicę. Powinien być wyposażony w:

  • lampę ze światłem białym lub żółtym skierowaną do przodu,
  • sygnał dźwiękowy (dzwonek),
  • lampę ze światłem czerwonym i czerwone światełko odblaskowe skierowane do tyłu o kształcie innym niż trójkąt,
  • przynajmniej jeden, skutecznie działający hamulec,
  • światełka odblaskowe umocowane na kołach.

     Bardzo ważny jest również strój rowerzysty, który powinien być wygodny i bezpieczny. Najważniejszym jego elementem jest kask, chroniący przy ewentualnym wypadku najwrażliwszą część ciała – głowę. Równie istotne jest, aby rowerzysta był widoczny na drodze zarówno po zmroku jak i w ciągu dnia. Powinien on posiadać odpowiednie ubranie, najlepiej, aby zakładał specjalną kamizelkę odblaskową. Rowerzyście nie wolno też zapomnieć o odblaskowych dodatkach do ubioru np. odblaskowe opaski założone na nogi, ręce, przymocowane odblaski do odzieży poinformują kierowcę o znajdującym się przed nim rowerzyście.

Pamiętajmy, że widoczny rowerzysta to bezpieczny rowerzysta!

B. Szuba

 
   

   ZDJĘCIA_KLIKNIJ