11 listopada

9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Sułkowicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w stulecie odzyskania przez Polskę suwerenności.

W atmosferę tego dnia wprowadzał odświętny wystój szkoły: biało- czerwona dekoracja holu, patriotyczne ozdoby wykonane przez najmłodszych, okolicznościowe gazetki, wśród których szczególną uwagę przykuwała ta z kotylionami wykonanymi przez uczniów.

O godzinie 10.40 zgromadziliśmy się na hali. Na początku spotkania ogłoszono zwycięzców konkursu. Zdaniem przewodniczących klas, najpiękniejsze kotyliony wykonali: Kasia Kuchta z IVa i Kamil Ptak z Vb, natomiast gimnazjalistkę Wiktorię Kluzik z IIIa uhonorowano nagroda specjalną. Upominki wręczyła przewodnicząca SU Patrycja Wata.

O godzinie 11.11 rozległ się hymn narodowy odśpiewany w całości przez wszystkich zgromadzonych. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolską akcję MEN „Rekord dla Niepodległej”. Nie ukrywamy, że było wzruszająco.

Po odprowadzeniu pocztu sztandarowego nadszedł czas na program artystyczny przegotowany przez uczniów klasy VIIa pod kierunkiem p. Anny Stożek i Ilony Ochojny. Przywołano trudny okres niewoli, zrywów niepodległościowych i I wojny światowej poprzedzających datę 11 listopada 1918 r. W formie dialogu, dramy i recytacji zobrazowano ówczesną sytuację polityczną kraju. Treści prezentowane przez uczniów ilustrowały materiały multimedialne, a chór szkolny pod kierunkiem p. Aleksandry Łakomy wzbogacił występ o piękne wykonanie pieśni patriotycznych. Nie da się ukryć, że wielkie wrażenie wywarł zatańczony na zakończenie polski taniec narodowy – polonez. Uczniowie klasy Vb i VIIa otrzymali zasłużone gromkie brawa. Gdy umilkły, głos zabrał p. Dyrektor Marceli Pacut, podsumowując te uroczyste chwile świętowania Niepodległości i dziękując za piękną postawę i zaangażowanie wszystkich przygotowujących uroczystość. Wyraził też wdzięczność Radzie Rodziców, która ufundowała nowy sprzęt nagłaśniający. Dziękujemy, bo jest za co!

Dzień ten dla wielu był lekcją historii i patriotyzmu. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce.

A.Stożek, A. Bargieł

ZDJĘCIA W GALERII-KLIKNIJ