Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Andrzejki w klasach I - II

Andrzejki w klasach I-II

 

 

    W dniach 27-29 listopada 2018 r. odbywały się w naszej szkole zabawy andrzejkowe. Jest to okres hucznych zabaw przed zbliżającym się adwentem. W Szkocji, której patronuje św. Andrzej, dzień 30 listopada jest świętem narodowym. Uczniowie z klas młodszych spędzili ten czas wraz ze swoimi paniami w klasach. Dzieci przystroiły sale balonami i serpentyną. Rodzice przygotowali dla nich słodki poczęstunek, a wychowawczynie zorganizowały wróżby, konkursy i wiele zabaw muzyczno-tanecznych.

    Wróżby są nieodzownym elementem Andrzejek. Dawniej były one przeznaczone tylko dla niezamężnych dziewcząt, zaś ich męskim odpowiednikiem były Katarzynki odbywające się w wigilię św. Katarzyny 25 listopada. Obecnie najpopularniejszą wróżbą jest lanie wosku przez dziurkę od klucza na zimną wodę i odczytywanie znaczenia cienia rzucanego przez kształt z zastygłej masy. Kiedyś wróżby traktowano bardzo poważnie, a dziś podchodzimy do nich z przymrużeniem oka. Dlatego więc, dzieci z wielką radością wróżyły sobie przyszłość i było to dla nich świetną zabawą. Losowały przedmiot o symbolicznym znaczeniu (np. obrączka-ślub), ustawiały od ściany do progu buty (szybkie zamążpójście), nakłuwały imiona przyszłych wybranków zapisane na czerwonych kartonowych sercach, wirowały butelką w poszukiwaniu swojego zawodu, wprawiały w ruch auto-zabawkę marząc o ciekawych podróżach, szukały uśmiechu losu na drzewku szczęścia itp. Warto podkreślić, że uczniowie z klas drugich samodzielnie przygotowali i przeprowadzili wiele ciekawych wróżb.

    Poza wróżbami wychowawczynie zorganizowały dla dzieci konkursy z nagrodami i zabawy przy muzyce. Dzieci tańczyły solo, w parach z balonem, czy w małych w grupach. Wzięły udział w zabawach: „Mam chusteczkę haftowaną”, „Kaczuszki”, „Czekolada”, „Pociąg”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Gorące krzesła”, tańcach na gazecie oraz ze wstążką i w wielu inscenizacjach ruchowych. Podczas zabaw dzieci integrowały się i umacniały więzi klasowe. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o tradycjach andrzejkowych i poznali przysłowia oraz powiedzenia związane z imieniem „Andrzej”. Wszystkim dopisywał wyśmienity humor, a dzieci z żalem przyznały, że zabawy skończyły się zbyt szybko. Nadchodzi adwent- czas wyciszenia i oczekiwania na Boże Narodzenie.

    Serdecznie dziękujemy Dyrekcji szkoły za umożliwienie nam zorganizowania Andrzejek dla uczniów. Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich rodziców dzieci z klas I - II za przygotowanie poczęstunku i pomoc w klasach. Państwa zaangażowanie i wsparcie jest dla nas nieocenione.

                                                                                                 Wychowawczynie klas I-II

    

ZDJĘCIA-KLIKNIJ