Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Mikołajkowa wycieczka do Krakowa

Mikołajkowa wycieczka do Krakowa

 

    5 grudnia klasy II a i II b udały się na mikołajkową wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem w naszym programie było zwiedzanie, prawdopodobnie najmniejszej na świecie, Fabryki Słodyczy – „Ciuciu Cukier Artist”.

     Podczas pokazu mogliśmy obejrzeć od początku do końca, jak tworzy się cukierki i lizaki, poczuć aromat unoszący się podczas produkcji i na koniec spróbować ciepłego jeszcze cukierka. Wszystkie łakocie w tej fabryce wytwarzane są w 100% ręcznie na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII – wiecznych małych manufaktur. Nie stosuje się tu ulepszaczy, a do słodyczy dodaje się wyłącznie naturalnych barwników.

      Następnie wzięliśmy udział w warsztatach karmelarskich. Każdy uczestnik dostawał kolorowy fartuszek i wykonywał własnoręcznie swojego lizaka. Warsztaty zakończyły się wręczeniem Certyfikatów Młodego Karmelarza. Wszystkim bardzo spodobał się ten zawód i chętnie już zatrudniliby się do pracy w tym miejscu. Każde dziecko dodatkowo otrzymało paczuszkę cukierków w różnych smakach, a warto dodać, że tych smaków jest ok. 60.

       Z Fabryki Cukierków, która mieści się na ulicy Grodzkiej, przeszliśmy na krakowski Rynek. Wszędzie czuć było świąteczną atmosferę. Pięknie ubrane choinki, kolorowe kramy i stoiska z różnymi produktami. Zobaczyliśmy pomnik Adama Mickiewicza, Sukiennice, a potem udaliśmy się do Kościoła Mariackiego. Uczniowie poznali legendę o dwóch braciach, którzy budowali wieże kościoła i obejrzeli przepiękny ołtarz – dzieło Wita Stwosza.

     Po zakupie drobnych pamiątek, bez których nie obyłaby się żadna wycieczka, przeszliśmy do Teatru Groteska. Tam czekał na nas kolejny, ważny punkt naszej wycieczki – spektakl pt. „Tańcowały dwa Michały”. Wraz z dwoma głównymi bohaterami Dużym i Małym Michałem wyruszyliśmy na spotkanie z szeregiem postaci występujących w znanych każdemu dziecku i dorosłemu wierszach m. in.: „Dwa Michały”, „Abecadło”, „Rzepka”, „Ptasie radio”, „Zosia Samosia” czy „Słoń Trąbalski”. Przedstawienie było oparte na znakomitej twórczości dla dzieci Juliana Tuwima. Kolorowe kostiumy, piękne i świetnie animowane lalki i maski, piosenka i taniec – to wszystko sprawiło, że opuszczaliśmy teatr w wyśmienitych humorach, a uczniowie – już nie mogą doczekać się kolejnej wycieczki.

 

B. Szuba

ZDJĘCIA-KLIKNIJ