Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Spotkanie z Jaśkiem Melą

Spotkanie z Jaśkiem Melą

 

 Z inicjatywy i dzięki pomocy Rady Rodziców SP nr 2 w Sułkowicach 6 lutego br. gościliśmy w naszych progach Jaśka Melę – podróżnika (najmłodszego zdobywcę dwóch biegunów w ciągu jednego roku), człowieka o wielkim sercu (założyciel Fundacji „Poza Horyzonty”) i głowie pełnej pomysłów. Do tego dodajmy jeszcze odwagę, otwartość i skromność. Że takich ludzi nie ma? Są. I można ich naśladować. A nawet trzeba. 

Można użalać się nad sobą albo szukać wymówek, że coś poszło nie tak. Tylko teraz jakoś tak głupio, bo Jasiek pokazał, że niepełnosprawność (częściowa amputacja prawej ręki i lewej nogi) nie jest przeszkodą, by żyć pełną życia. Zdobyć dwa bieguny? Wspiąć się na Kilimandżaro? Przebiec maraton? Zrobić dla dziewczyny szalik na drutach? Proszę bardzo. „Można siedzieć na kanapie i marzyć. Ale marzenia same się nie spełnią. Trzeba ciężkiej pracy, bo sam talent to tylko 10% sukcesu. I potrzeba wytrwałości. Myślicie, że ci, co osiągnęli sukces, nie doznawali porażek? Wiele razy coś im się nie udawało. Tylko, że oni się nie poddawali, dlatego im się udało.” – mówił Jasiek.

Podczas spotkanie podróżnik pokazywał zdjęcia z wypraw, opowiadał o relacjach w swojej rodzinie, o fundacji, która pomaga osobom po amputacji na nowo rozpocząć życie („Zaakceptowanie siebie po wypadku było najtrudniejsze. Zajęło mi to jakieś dziesięć lat”).

Potem nadszedł czas na zadawanie pytań. Gość z cierpliwością odpowiedział na wszystkie. Obecny na spotkaniu pan Burmistrz Artur Grabczyk przyznał, że Jasiek przypomniał mu o jego dawnym marzeniu – podróży Koleją Transsyberyjską. Uwieńczeniem spotkania było „pięć minut” dla fotoreporterów, czyli selfi z gwiazdą, która za gwiazdę wcale się nie uważa. I dobrze, bo to po prostu naturalny, sympatyczny człowiek. A o wrażeniu, jakie wywarł na młodych słuchaczach, niech świadczą często powtarzane przez nich słowa: „Bo Jasiek, powiedział, że…” Tak się zdobywa autorytet!

AB

 

 

 ZDJĘCIA-KLIKNIJ