Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

dzień bezpiecznego internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu

 

11 lutego 2019 roku z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu do biblioteki szkolnej zostali zaproszeni uczniowie klas pierwszych i drugich waz z Paniami wychowawczyniami.

Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli przygody Jaśka, który nieustannie łamał zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzieci bezbłędnie wyciągały wnioski z potknięć beztroskiego chłopaka, prawidłowo odpowiadając na pytania prowadzących lekcje Pań bibliotekarek. Szybko przeniosły je na znane im sytuacje z życia codziennego, wykazując się wiedzą, iż wszelkie podejrzane zdarzenia należy natychmiast zgłaszać osobom dorosłym: rodzicom, nauczycielom, policji.

Podsumowując, Panie bibliotekarki wskazywały najważniejsze wartości, które liczą się w życiu: lojalność, przyjaźń, zaufanie. Przypomniały dzieciom, że świat wirtualny nie istnieje naprawdę.

Na lekcji wychowawczej do biblioteki zostali z kolei zaproszeni uczniowie klas czwartych i piątych wraz z Paniami wychowawczyniami. Uczestniczyli oni w lekcji na temat cyberprzemocy. Młodzież obejrzała film pt. ,,Gdzie jest Mimi?”, opowiadający o młodej dziewczynie, która jej doświadczyła. Uczniowie uświadomili sobie, jakie skutki niesie ze sobą ta forma przemocy i jakie konsekwencje grożą jej sprawcom. Uczniowie starszych klas obejrzeli w skupieniu film ,,Stop cyberprzemocy”, a następnie odbyły się na ten temat dyskusje w klasach. Nie pominięto też Netykiety, przypominając te proste, ale niezbędne dla normalnego funkcjonowania zasady.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu wszyscy wspierający akcję mieli na sobie coś czerwonego, a zespół szkolnego radiowęzła nadał podczas lekcji wychowawczej specjalną audycję tematyczną.

Dodatkowo na korytarzu została umieszczona wystawa dotycząca bezpiecznego korzystania z Internetu.

Wszyscy, którym leżało coś na sercu, mogli skorzystać ze specjalnej poczty, którą dostarczali przeprosiny lub miłe słówka dla swoich koleżanek i kolegów.

Wnioski z naszej akcji można streścić powtarzając za Immanuelem Kantem: Postępuj tak, jakbyś chciał, aby inni postępowali wobec ciebie” ( Nie tylko w Internecie)

                                                                                                              Bogumiła Perchlicka

 

ZDJĘCIA-KLIKNIJ