Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

karnawał 2019

Karnawał 2019

 

         28 lutego 2019 r. w tłusty czwartek odbyły się zabawy karnawałowe w klasach drugich, zaś tydzień wcześniej w maskaradzie uczestniczyły dzieci z klas pierwszych. Uczniowie ozdobili sale bibułą, serpentyną i balonami. Założyli stroje imitujące bohaterów swoich ulubionych bajek, a także maski przygotowane na zajęciach artystycznych. W klasach i na korytarzach szkolnych można było spotkać wiele różnorodnych postaci: Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Spidermana, policjantów, piłkarzy, żołnierzy i cały wachlarz kolorowych zwierzątek: myszki, pieski, króliczki, żabki itp. Nad tymi, którym serce mocniej zaczęło bić czuwał genialny i niekonwencjonalny doktor House. Wszystkim dopisywały wspaniałe humory.

         Rodzice zadbali o słodki poczęstunek dla dzieci. Oczywiście dominowały pączki i faworki. Warto dodać, że polskie słowo karnawał to zapożyczenie z włoskiego „carnevale”, oznaczające „pożegnanie mięsa”. Stąd, w tym wesołym czasie na stołach dominują potrawy mięsne oraz słodkie przekąski. Chcemy spożyć jak najwięcej tych produktów, by nie brakowało ich nam podczas trwania Wielkiego Postu. Według staropolskich przesądów, jeżeli ktoś nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, to w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

         Wychowawczynie zorganizowały dla dzieci zabawy taneczne i konkursy z nagrodami. Były to m.in.: wybór króla i królowej balu, taniec z kotylionem, quiz o bajkowych balach, tańce z miotłą i ze wstążką, maskarada oraz wiele innych. Ich celem było przede wszystkim wzbogacenie wiedzy dzieci na temat tradycji karnawałowych w Polsce i na świecie. Najbardziej znany w Europie jest karnawał w Wenecji, który przyciąga tysiące turystów. Zaś największy i najbardziej widowiskowy karnawał odbywa się oczywiście w Rio de Janeiro. Nagłaśniany przez media trwa 5 dni i 5 nocy. Jego podstawową atrakcją jest pokaz tańca latynoamerykańskiego - samby. W Kanadzie gorące tańce zastępują igrzyska w tworzeniu lodowych rzeźb. Natomiast w dawnej Polsce podczas zapust odbywały się kuligi połączone z biesiadowaniem do białego rana i pochody przebierańców. Podczas klasowych zabaw dzieci integrowały się, umacniały swoje więzi i poznawały siebie nawzajem w nieco innych sytuacjach, niż zwykle. Zaprezentowały wzorową postawę i zasłużyły na wielką pochwałę.

         Serdecznie dziękujemy Trójkom Klasowym za pomoc oraz wszystkim rodzicom, którzy poświęcili swój czas, aby przygotować poczęstunek oraz pomysłowe i bardzo kolorowe stroje karnawałowe dla swoich pociech. Wsparcie przez Państwa naszych działań jest dla nas nieocenione. Dziękujemy też Dyrekcji Szkoły za umożliwienie nam zorganizowania zabaw dla naszych uczniów i wyrozumiałość, gdyż cicho to my się nie bawiliśmy :)

                                                                               Wychowawczynie kl. I i II

ZDJĘCIA-KLIKNIJ