Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

próbna ewakuacja

Próbna ewakuacja szkoły

 

1 października 2019 r. odbył się w naszej szkole próbny alarm ewakuacyjny. Około godziny 11:00 usłyszeliśmy trzy krótkie dzwonki, a następnie poprzez radiowęzeł, pan Dyrektor Marceli Pacut wydał komunikat, aby opuścić szkołę ze względu na zagrożenie. Dzieci, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły kierując się do wyjść ewakuacyjnych, niezwłocznie udali się na boisko sportowe. W tym czasie, zgodnie z procedurami strażacy z OSP Sułkowice pod kierunkiem druha z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach sprawdzili budynek szkoły.

Oto ogólne zasady przebiegu ewakuacji:

  • dyrektor nadzoruje i koordynuje przebieg ewakuacji, przyjmuje od nauczycieli raport dotyczący zgodności liczebnej uczniów obecnych na lekcji i doprowadzonych na wyznaczone miejsce,
  • nauczyciel musi znać stan liczbowy klasy, zabiera ze sobą dziennik,
  • nauczyciel wskazuje uczniom kierunek do wyjścia ewakuacyjnego i dba to, aby wszyscy jego podopieczni dotarli w bezpieczne miejsce bez zbędnej paniki,
  • wyznaczone osoby wynoszą pozostałe dzienniki lekcyjne i pieczątki szkolne, a także otwierają drzwi,
  • wszyscy bezwzględnie stosują się do instrukcji i poleceń wydawanych przez służby ratunkowe, odpowiedzialne za przeprowadzenie ewakuacji zgodnie z obowiązującymi procedurami,
  • dzieci oraz pracownicy szkoły wracają do budynku na wyraźny komunikat dyrektora, że zagrożenie minęło i szkoła jest bezpieczna,
  • dyrektor wypełnia dokumentację z przebiegu próbnej ewakuacji.

Kochane dzieci!

Nasza akcja przebiegła bez zakłóceń. Pamiętajcie jednak, że w razie zagrożenia zdrowia lub życia należy bezzwłocznie powiadomić dorosłego lub skorzystać z numerów alarmowych. Po drugiej stronie słuchawki zawsze znajdziecie pomoc wykwalifikowanego przedstawiciela służb ratunkowych. Uważnie wysłuchaj instrukcji i postępuj zgodnie z przekazanymi przez dyspozytora informacjami. Nigdy nie rozłączaj się i koniecznie zapamiętaj, że nie wolno nadużywać numerów alarmowych.

997- Policja, 998- Straż Pożarna, 999- Pogotowie Ratunkowe, 112- tel. kom.

Iwona Wrona