Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

andrzejki 2019

Andrzejki

 

27 i 28 listopada 2019 r. odbywały się w naszej szkole zabawy andrzejkowe. Jest to okres hucznych zabaw przed zbliżającym się adwentem. W Szkocji, której patronuje św. Andrzej, dzień 30 listopada jest świętem narodowym. Uczniowie z klas V-VIII na godzinie wychowawczej przygotowali wiele ciekawych wróżb, zabawy integrujące oraz tańce przy muzyce. Dzieci z klas młodszych również spędziły ten czas wraz ze swoimi paniami w klasach. Pięknie przystroiły sale balonami i serpentyną. Rodzice przygotowali dla nich słodki poczęstunek, a wychowawczynie zorganizowały im wróżby, konkursy i wiele zabaw muzyczno-ruchowych. Drugie klasy udały się na andrzejkową wycieczkę do Myślenic, skąd wróciły pełne wrażeń.

    Wróżby są nieodzownym elementem Andrzejek. Dawniej były one przeznaczone tylko dla niezamężnych dziewcząt, zaś ich męskim odpowiednikiem były Katarzynki odbywające się w wigilię św. Katarzyny 25 listopada. Obecnie najpopularniejszą wróżbą jest lanie wosku przez dziurkę od klucza na zimną wodę i odczytywanie znaczenia cienia rzucanego przez kształt z zastygłej masy. Kiedyś wróżby traktowano bardzo poważnie, a dziś podchodzimy do nich z przymrużeniem oka. Stąd dzieci z wielką radością wróżyły sobie przyszłość i było to dla nich świetną zabawą. Losowały przedmiot o symbolicznym znaczeniu (np. obrączka-ślub), ustawiały od ściany do progu buty (szybkie zamążpójście), nakłuwały papierowe serce w poszukiwaniu imienia przyszłych wybranków, wirowały butelką marząc o ciekawym zawodzie, szukały uśmiechu losu na drzewku szczęścia itp. Warto podkreślić, że niektóre wróżby młodsze dzieci samodzielnie przygotowały i z powodzeniem je przeprowadziły.

    Poza wróżbami wychowawczynie zorganizowały uczniów konkursy z drobnymi nagrodami i zabawy przy muzyce. Dzieci tańczyły solo, w parach z balonem, czy w małych grupach skrępowane gumą. Na parkiecie królował przebój Viki Gabor „Super hero”, który zwyciężył w tegorocznej edycji Eurowizji Junior. Nie zabrakło tańców na gazecie oraz ze wstążką, który dziewczynki uwielbiają. Podczas zabaw dzieci integrowały się i umacniały więzi klasowe. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o tradycjach andrzejkowych i poznali przysłowia oraz powiedzenia związane z imieniem „Andrzej”. Wszystkim dopisywał wyśmienity humor, a gdy przyszedł czas porządkowania sal- dzieci z żalem przyznały, że zabawa skończyła się zbyt szybko. Nadchodzi adwent- czas wyciszenia i oczekiwania na Boże Narodzenie.

Serdecznie dziękujemy panu Dyrektorowi Marcelemu Pacutowi za umożliwienie nam zorganizowania Andrzejek dla naszych uczniów w trakcie zajęć oraz za wyrozumiałość, bo cicho to my nie bawiliśmy się. Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich rodziców dzieci z klas I-VIII za przygotowanie poczęstunku i pomoc w klasach. Państwa zaangażowanie i wsparcie naszych działań jest dla nas nieocenione.

                                                                                                                 Iwona Wrona

 ZDJĘCIA-KLIKNIJ