Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Wycieczka klas III do Bochni

10 grudnia uczniowie klas III a i III b zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni. Kopalnia ta jest jednym z nielicznych miejsc w naszym kraju wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

 

Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, w którą zostali zabrani uczniowie. Dzięki ekspozycjom multimedialnym wszyscy mieli wrażenie, jakby codzienna praca górników toczyła się tuż obok nich. Poznaliśmy historię tego miejsca, trud i niebezpieczeństwo górniczej pracy, a także dowiedzieliśmy się jak cennym towarem była niegdyś tak powszechna dzisiaj sól.

Wielką frajdę sprawił dzieciom zjazd windą do kopalni oraz przejazd podziemną kolejką. Kolejka ta przejeżdża przez piękną kaplicę św. Kingi, co czyni ją jedyną taką na świecie. Jedną z wielu atrakcji było spotkanie ze Skarbnikiem, dobrym duchem bocheńskiej kopalni, który opowiedział uczniom swoją historię i podarował woreczki z solnym skarbem. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, w której odbyły się warsztaty plastyczne i gdzie można było odpocząć, zjeść posiłek, a nawet rozegrać mecz piłki nożnej.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą, a zakupione przez dzieci pamiątki będą im przypominać o tym miejscu.

Wizyta w bocheńskiej kopalni nie była jedyną atrakcją tego dnia. W programie wycieczki znalazło się również – kino w Krakowie. W Cinema City uczniowie obejrzeli film pt. „Kraina lodu 2”. To druga część niezwykle popularnej, animowanej baśni Disneya „Kraina lodu”. Z głównymi bohaterami: Elsą, Anną, bałwankiem Olafem, Kristoffem i jego wiernym reniferem Svenem wyruszyliśmy w niezwykłą, lecz jednocześnie niebezpieczną podróż do Zaczarowanego Lasu. Wszystkim film bardzo się podobał.

Po tak emocjonującym dniu, pełnym pozytywnych wrażeń wróciliśmy do Sułkowic.

Bardzo dziękujemy pani Ewelinie Pyrtek za pomoc i poświęcony czas.

 

B. Szuba

ZDJĘCIA_KLIKNIJ