11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze …

CHOĆ POWIAŁO CHŁODEM, OPADŁY LIŚCIE Z DRZEW I ZMROK SZYBKO ZAPADA,

TO BĄDŹMY PEŁNI RADOŚCI, BO DZISIAJ 11 LISTOPADA

NASZE ŚWIĘTO NIEPEODLEGŁOŚCI!

Tak jak co roku społeczność naszej szkoły uczciła 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W piątek 6 listopada uczniowie z klas I-III wraz  z wychowawcami zgromadzili się na sali gimnastycznej na uroczystej akademii. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał pan dyrektor Marceli Pacut. W swoim okolicznościowym przemówieniu nawiązał do słów piosenki „Co to jest niepodległość”, które to w bardzo prosty i zwięzły sposób  tłumaczą, szczególnie najmłodszym dzieciom, istotę życia w wolnym  i niepodległym kraju.

Następnie uczniowie z klasy III a i III b przygotowani pod kierunkiem wychowawczyń Pani Haliny Borskiej i Pani Jolanty Stręk,  zaprezentowali bogaty program artystyczny, w którym przeplatały się bardziej i mniej znane piosenki patriotyczne z tekstami historycznymi oraz okolicznościowymi wierszami. Widzowie zostali także zapoznani z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego, w którą wcielił się Łukasz Rogowski z klasy III b, ubrany w oryginalny strój z epoki. Całości widowiska dopełniły prezentacje multimedialne, przedstawiające migawki z pól bitewnych oraz bohaterską walkę żołnierzy w obronie Ojczyzny.  Na zakończenie naszej uroczystości uczniowie obu klas zatańczyli  Poloneza Wojciecha Kilara z epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Taniec ten jest symbolem pojednania, optymizmu oraz nadzieją na przyszłość.

Kolejnym akcentem obchodów był udział uczniów z klas I-III w akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11 zebrani w holu uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób po raz kolejny szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”.

Bardzo  serdecznie dziękujemy za wsparcie i nieocenioną pomoc ze strony Dyrekcji Szkoły. Słowa podziękowania kierujemy także do Rodziców uczniów i nauczycieli, a w szczególności do Pani Iwony Wrony za przygotowanie dekoracji. Dziękujemy również Panu Sławomirowi Urbańczykowi za obsługę sprzętu i nagłośnienie oraz Panu Janowi Kaciubie za zdjęcia i film, który znajduje się poniżej.

Jolanta Stręk

Relacja z akademii