karnawał 2021

galeria-kliknij zdjęcie
 Karnawał 2021

piosenka-kliknij zdjęcie

11 lutego 2021 r. w tłusty czwartek odbyły sięzabawy karnawałowe. Zorganizowały je wychowawczynie klas 1-3. Wszystkie dzieci czekały na ten dzień z niecierpliwością i już od kilkunastu dni towarzyszy im niesamowite emocje. Nie mogły się doczekać, kiedy wreszcie założą swój wymarzony strój. W naszej szkole zrobiło się bardzo kolorowo i od samego rana na korytarzach oraz w klasach panował miły gwar. Nasi niezawodni rodzice zadbali o poczęstunek, który uzupełniły cieplutkie pączki  przygotowane przez panie kucharki, za co serdecznie dziękujemy (nauczyciele uczący zdalnie mogą szczerze żałować ;). W tym miejscu warto dodać, że polskie słowo karnawał to zapożyczenie z włoskiego „carnevale” oznaczające „pożegnanie mięsa”. Stąd na stołach dominują słodkie przekąski i potrawy mięsne. Chcemy spożyć jak najwięcej tych produktów, by nie brakowało nam ich podczas trwania Wielkiego Postu. Według staropolskich przesądów, jeżeli ktoś nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, to w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Panie przygotowały dla uczniów konkursy, quizy i zabawy taneczne, które niestety z powodu pandemii miały nieco inny charakter, niż zazwyczaj. Dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczyły, wybierając m.in. króla i królową balu. Wzbogaciły wiedzę na temat tradycji karnawałowych orgaznizowanych w Polsce i na świecie. Uczniowie dowiedzieli się, że najbardziej znany w Europie jest karnawał w Wenecji, który przyciąga tysiące turystów. Zaś największy i najbardziej widowiskowy karnawał odbywa się oczywiście w Rio de Janeiro. Jego podstawową atrakcją jest pokaz tańca latynoamerykańskiego- samby. Natomiast w dawnej Polsce podczas zapust odbywały się kuligi połączone z biesiadowaniem do białego rana i pochody przebierańców. Poza tym podczas klasowych zabaw dzieci integrowały się i poznawały siebie nawzajem w innych okolicznościach, niż ma to miejsce na co dzień.

Dziękujemy Dyrekcji szkoły za wspieranie naszych działań. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do Rad Oddziałowych oraz wszystkim rodziców, którzy przygotowali dla naszych uczniów słodki poczęstunek, a także zadbali o pomysłowe stroje karnawałowe dla swoich pociech.

Wychowawczynie klas 1-3

Zdjęcia_kliknij