Polsko! Nie jesteś Ty już niewolnicą!

Lecz czymś największym czym być można – sobą!

10 listopada, w ostatni dzień nauki przed Świętem Niepodległości, rozpoczęliśmy świętowanie 103. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.
Cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się w sali gimnastycznej na uroczystym apelu. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał pan dyrektor Marceli Pacut. W krótkim przemówieniu przypomniał, że wolność raz zdobyta iniepodległość raz osiągnięta, nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.
Następnie uczniowie z klasy III a i III b przedstawili okolicznościowy montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawczyń – p. Katarzyny Dąbrowskiej i p. Magdaleny Klus. Opowieść ilustrowana pieśniami i wierszami prezentowała wybrane wydarzenia z historii od czasów rozbiorów aż do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy III a zatańczyli układ choreograficzny z białymi i czerwonymi szarfami do „Walca wiosennego” Fryderyka Chopina. Ten dziecięcy taniec wprowadził nas w atmosferę zadumy, pojednania i nadziei na przyszłość.
Kolejnym akcentem obchodów był nasz udział w akcji „Szkoła do hymnu”. O godz. 11.11 uczniowie i nauczyciele odśpiewali w klasach cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób już trzeci raz szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”.

K. Dąbrowska