Szkoła Podstawowa nr 2
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach

Dbamy o relacje

Tydzień dbania o relacje

 Ostatni tydzień października upłynął w naszej szkole pod hasłem Tygodnia dbania o relacje. 

Wydarzenie to realizowane było w ramach projektu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo, prowadzonego przez fundację Dbam o mój zasięg. 

Na każdy dzień tygodnia przydzielono zadania, mające na celu pogłębić i zacieśnić więzi między uczniami, a także dbać o ich właściwe kontakty społeczne.

Nad realizacją przedsięwzięcia czuwały Pani Teresa Chodnik- Bigaj i Pani Katarzyna Tyrpa, koordynatorzy projektu SOC wraz z uczniami klasy III a. 

W pierwszym dniu na uczestników akcji czekała „Skrzynka pozytywnych myśli”. Karteczki z optymistycznym przekazem losowali zarówno uczniowie, jak i dorośli - nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice. Na wielu twarzach po ich odczytaniu pojawiał się uśmiech, na niektórych zaduma, ale bez wątpienia wszyscy chcieli podzielić się treścią pozytywnej myśli z kolegami.

Kolejny dzień wybrzmiał pod hasłem „Przerwa na miłe słowo”. Uczniowie podczas przerwy odrywali z plakatów umieszczonych na drzwiach sal lekcyjnych życzliwe słowa. Zachowywali je dla siebie, bądź przekazywali kolegom. Mieli również okazję przeczytać sentencje, złote myśli dotyczące pozytywnych relacji międzyludzkich, które zawisły na korytarzach szkoły.

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów niewątpliwie cieszyło się „Drzewko życzliwości” – atrakcja kolejnego dnia. To na nim można było przylepić kolorowe karteczki z komplementami, pozdrowieniami, miłym przekazem dla rówieśników i nauczycieli. Już po pierwszej przerwie drzewko zostało zapełnione niemal w całości życzliwymi słowami i pozdrowieniami, wywołując wiele radości u ich adresatów.

Tematyka relacji poruszona została również na godzinach wychowawczych, podczas których nauczyciele przeprowadzili zajęcia według scenariusza - Relacja w moim życiu, zaczerpniętego ze strony Kampanii społecznej szkoła-od-nowa. W trakcie zajęć z wychowawcami powstały także wspólnie wykonane przez uczniów plakaty, ukazujące relacje klasowe.

W ostatnim dniu Tygodnia dbania o relacje uczniowie wraz z nauczycielami mieli możliwość wykonania wspólnego zdjęcia ze śmiesznymi gadżetami przy fotobudce.  Ta  zabawna atrakcja przypadła do gustu zwłaszcza naszym najmłodszym uczniom, którzy wytrwale pozowali do zdjęć na kolejnych przerwach.

Mamy nadzieję, że wszystkie działania jakie podjęto w mijającym tygodniu, były świetną okazją do przypomnienie sobie, jak ważne w życiu każdego człowieka są dobre relacje z innymi ludźmi, a przede wszystkim przyczyniły się do wzmocnienia więzi przyjaźni w zespołach klasowych.

 

 

K. Tyrpa

 

 

ZDJĘCIA