Menu Zamknij

wyczieka zagraniczna

                                                           Wycieczka do Wiednia i Pragi

 

                                W dniach od 9 do 13 maja miałam okazję wziąć udział w wycieczce do Wiednia i Pragi zorganizowanej przez Gimnazjum w Sułkowicach. W podziękowaniu za możliwość zwiedzenia w zorganizowanej grupie Wiednia – siedziby władców Austrii, królów i cesarzy, kiedyś najważniejszego centrum politycznego Europy oraz Pragi, do której chętnie zawsze wracam pragnę podzielić się na gorąco kilkoma wrażeniami.

                                9 maja 5.30 niezwykle sprawne pakowanie, zajmowanie miejsc w autokarze i odjazd. Czeka nas co najmniej 7-8 godzin jazdy. Podróż przebiega niezwykle spokojnie, młodzieży nie trzeba upominać, nikt nie hałasuje, nie śmieci, na postojach punktualne powroty do autokaru – no po prostu wszystko na szkolną szóstkę.

Przyjazd do Wiednia w godzinach wczesno popołudniowych i pierwszy punkt programu Wzgórze Kahlenberg. Wiktoria Wiedeńska i Jan III Sobieski to pierwsze skojarzenie z tym miejscem. To właśnie stąd nasz król kierował zwycięską bitwa w 1683 roku broniąc Europy przed Turkami. W miejscu gdzie wysłuchał mszy świętej przed bitwą stoi dziś polski kościół, na którego froncie umieszczono dwie tablice jedna upamiętniająca Jana III Sobieskiego, a druga pobyt i modlitwę Jana Pawła II. Jeszcze spojrzenie na przepiękną panoramę Wiednia i przejazd do centrum miasta. Z dwóch muzeów większe wrażenie zrobiło na mnie Muzeum Sztuki niż Historii Naturalnej, ale to pewnie kwestia zainteresowań. Myślę, że młodzieży też się podobało bo nieczęsto można zobaczyć bogatą ekspozycję starożytną z mumiami i pięknie zdobionymi sarkofagami.

Drugi dzień zwiedzania rozpoczął się od spotkania z panią przewodnik. Niezwykle sympatyczna Polka mieszkająca na stałe w Wiedniu potrafiła zainteresować barwnymi opowieściami z historii miasta, przeplatanymi anegdotami i ciekawostkami. Objazd Ringiem (ulica okalająca pierścieniem historyczne centrum Wiednia) pozwolił poznać wszystkie ważniejsze budynki tam się znajdujące. Potem spacer i barwne opowieści z historii miasta. Kamienica Hundertwassera to taki lokalny koloryt: kolorowa elewacja i ogrody na szczytowych tarasach. Prawdziwy rarytas to zimowa rezydencja Habsburgów czyli Hofburg. To tu ponad siedem stuleci znajdowało się centrum Habsburgów. Zobaczyliśmy przepych i bogactwo jakim odznaczało się codzienne życie tej europejskiej potęgi dynastycznej, której krewni zasiadali na tronach niemal całej Europy. No i na koniec dnia wyczekiwane szaleństwa na Praterze ze słynnym diabelskim młynem.

Trzeci dzień – żegnamy Wiedeń, ale jeszcze zwiedzanie Schonbrunu królestwa słynnej cesarzowe Sissi. Barokowa rezydencja z rokokowymi wnętrzami, kosztownie wyposażone salony, białe powierzchnie z pozłacanymi ornamentami, a w ich tle postać cesarzowej Elżbiety, chyba jednak nie do końca szczęśliwej i walczącej z dworskim, ograniczającym jej spontaniczność, ceremoniałem.

No i żegnamy stolicę opery i wiedeńskiego walca, a przed nami Praga. Przyjeżdżamy wieczorem, więc tylko zakwaterowanie, kolacja i nocny odpoczynek.

Następny dzień to intensywne poznawanie miasta z Panią Przewodnik: Hradczany, Złota Uliczka, Ratusz ze słynnym zegarem Orloj, odprawa warty przed Zamkiem Praskim, Rynek, Most Karola. Niezwykłe wrażenie robi gotycka katedra trzech świętych: Wacława, Vita i Wojciecha. Piękna gotycka budowla, historyczny kościół grzebalny i koronacyjny królów czeskich. Wieczorem wyjazd na spektakl światło dźwięk i następnego dnia powrót do domu. Po drodze jeszcze jedna atrakcja Safari czyli przejazd wśród zwierząt i zwiedzanie zoo.

Te kilka zdań nie oddaje całego bogactwa i niezwykłych przeżyć jakie są udziałem zwiedzających. Nie można też zapominać, że taki wyjazd to spora dawka wiedzy, która zostaje w pamięci na długo ponieważ towarzyszą jej niezwykłe emocje. To obejrzenie na własne oczy miejsc, o których słyszało się na lekcjach historii czy geografii. A jeżeli przygotowana jest dobrze to nie sposób przecenić jej wartości. Tak właśnie przygotowana była ta wycieczka. Z niezwykłą dbałością o program i jego realizację. Przez całe pięć dni na pierwszy plan wysuwała się dbałość o komfort i bezpieczeństwo uczestników. Panie opiekujące się młodzieżą to obraz profesjonalizmu i czuwania nad każdym szczegółem dotyczącym młodzieży.

Pochwała należy się również uczestnikom. Dotrzymywanie umówionych godzin, kultura osobista i cisza nocna pozwalająca odpocząć również paniom opiekunkom to to co Was wyróżniało. Pobyt z Wami przez te pięć dni był prawdziwą przyjemnością. Dziękuję za tę możliwość.

Krystyna Sosin

Skip to content