Menu Zamknij

wycieczka Ie i IIa

Wycieczka klasy I e i II a do Krakowa

 

            W dniu 25 maja 2016 roku klasa I e i II a z wychowawcami wybrały się na wycieczkę autokarową do Krakowa do Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogrodu Doświadczeń im, S  Lema. Celem naszej wycieczki było zobaczenie wystawy interaktywnej „Wokół koła ” oraz samodzielne przeprowadzenie doświadczeń z fizyki w Ogrodzie Doświadczeń.

            Głównym zadaniem projektu „Wokół koła ” jest popularyzowanie fizyki i matematyki, ukazanie, że fizyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia. Pierwszym etapem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej i zwiedzenie wystawy „Inżynieria miejska . Historia polskiej motoryzacji”. Podczas zwiedzania mieliśmy możliwość zobaczenia np. samochodów z różnych epok historycznych – od samochodów produkowanych w Polsce na początku XX wieku do współczesnych pojazdów. Poznaliśmy również historię sprzętów domowych : mikserów, lodówek, pralek, telefonów, magnetofonów, lamp. Następnie zwiedzając wystawę „Wokół koła” przypomnieliśmy sobie podstawowe prawa fizyki. Sprawdziliśmy, czy rower o kwadratowych kołach może jeździć?, Jak działa kierat? W jaki sposób można zbudować okrągłą basztę? Następnie przejechaliśmy do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Ekspozycja złożona jest z 65 stanowisk , na których można wykonać doświadczenia ilustrujące prawa fizyki z różnych dziedzin.

            Kiedy dojechaliśmy na miejsce, zobaczyliśmy różne przyrządy. Cała wystawa została podzielona na kilka części: mechanika, optyka, hydrostatyka, akustyka, magnetyzm.
Mogliśmy sprawdzić, jak powstaje wir wodny, w jaki sposób wyglądamy w różnych zwierciadłach, zobaczyć jak „działa” zegar słoneczny. Rozwijaliśmy swoją wyobraźnię przestrzenną, próbując określić sposób zachowania się fal w układzie wahadeł, czy utrzymać równowagę na karuzeli fizycznej. Uzdolnieni (nie tylko muzycznie) próbowali swych sił w dziale muzycznym, grając na ksylofonie, trójkątach lub organach rurowych, a dla odpoczynku słuchali szumiących rur.
Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do kina Cinema City Zakopianka na film „Byli sobie człowieki”.

            Wycieczka okazała się wspaniałą przygodą dla całej naszej grupy. Przekonaliśmy się, że fizyka i matematyka to dziedziny, które – choć różne – przenikają się wzajemnie, tworząc nasz wspaniały świat i towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Poznawanie praw fizyki może też być wspaniała zabawą. Do Sułkowic wróciliśmy zadowoleni.

Wychowawca klasy I e

Dorota Małek-Moskal

 

Skip to content