Menu Zamknij

GIODO

GIMNAZJUM IM. STEFANA KARD. WYSZYŃSKIEGO W SUŁKOWICACH UCZESTNICZY W PROGRAMIE GIODO

„TWOJE DANE –TWOJA SPRAWA”

Gimnazjum im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Sułkowicach jest jedną z dwustu szkół w Polsce uczestniczących w VII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa skierowana do uczniów i nauczycieli”. Ideą Programu jest propagowanie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności wśród uczniów i nauczycieli poprzez kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych. Patronat honorowy nad Programem objęli Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka.                                                                              

Program „Twoje dane –Twoja sprawa” zainaugurowało szkolenie w Warszawie w dniach 25-26 października zorganizowane przez Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Gimnazjum im. Stefana kard. Wyszyńskiego reprezentowali Pani Anna Miętka, Pan Marceli Pacut i Pani Joanna Kurowska. Konferencję szkoleniową dla przedstawicieli placówek oświatowych uczestniczących w programie edukacyjnym GIODO otworzyła dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, która podkreślała, że edukowanie dzieci i młodzieży w dziedzinie ochrony danych osobowych jest priorytetem. Zwracała także uwagę na nowe unijne ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Kolejny blok szkolenia, prowadzony przez ekspertów z Biura GIODO, poświęcony był przedstawieniu podstaw prawnych przetwarzania danych osobowych, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów odnoszących się do sektora oświaty, a także omówieniu idei, celów oraz harmonogramu Programu „Twoje dane – Twoja sprawa”. Prelegenci podkreślali, że każdy ma prawo do ochrony danych osobowych. Zwieńczeniem pierwszego dnia szkolenia było zaprezentowanie działań placówki, która w ubiegłym roku zdobyła Złote Pióro Programu.

W drugim dniu szkolenia, tj. 26 października, odbyły się równoległe sesje, podczas których przedstawione zostały dobre praktyki liderów poprzednich edycji Programu „Twoje dane – Twoja sprawa”. Uczestnicy szkolenia poznali najlepszy scenariusz lekcji z zakresu danych osobowych (w języku polskim i angielskim), podczas warsztatów przetestowali planszową grę edukacyjną, a także dowiedzieli się jak rozwijać talenty uczniów wykorzystując zagadnienia dotyczące ochrony danych osobowych.

                                                                                                                                                                                      M.Pacut

Skip to content