Menu Zamknij

projekt_Ie

,,Dumny, że jestem stąd – z Polski”

             „Dumny, że jestem stąd – z Polski!” to tytuł projektu edukacyjnego, który realizowała klasa Ie pod kierunkiem swojej wychowawczyni p. Anny Bargieł.

            W listopadowy poniedziałkowy poranek 7 listopada zaspani gimnazjaliści przecierali oczy ze zdumienia, bowiem szkolny holl zmienił się nie do poznania: biało – czerwone szarfy pod sufitem, krzewy w barwach narodowych i tablice prezentujące m. in. historię pieśni, które pełniły rolę narodowego hymnu w minionych wiekach, historię godła i informacje o tym, jak manifestowany był i jest patriotyzm. Szczególne zainteresowanie budziła gazetka poświęcona okresowi okupacji, która powstała w oparciu o fragmenty książki A. Kamińskiego Kamienie na szaniec. Uczniowie zrekonstruowali nawet sposób wieszania flag na drutach trakcji tramwajowej metodą stosowaną przez Mały Sabotaż.

            Na długich przerwach towarzyszyły nam pieśni patriotyczne – te dawniejsze i zupełnie współczesne, np. Dziewczyna z granatem. Ich wyboru dokonali sami uczestnicy projektu.
Oni to także na godzinie wychowawczej opowiedzieli przez radiowęzeł o swoich działaniach i zaprosili wszystkie klasy oraz cały personel szkoły na czwartkową akademię z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do zaproszenia został dołączony słodki prezent – wykonane przez nich pierniczki z biało – czerwonym lukrem. Przy okazji ogłoszono konkurs na „patriotyczną” nazwę dla ciasteczek. Wszak Poznań ma rogaliki świętomarcińskie, a Sułkowice?

            Ponadto uczniowie klasy Ie przygotowali prezentację obrazującą drogę do niepodległości, dzięki czemu ich koleżanki i koledzy mogli przypomnieć sobie ważne fakty z historii Ojczyzny.

            Punktem kulminacyjnym projektu była uroczysta akademia 10 listopada 20016 roku.

Po części oficjalnej – wprowadzeniu pocztu sztandarowego, odśpiewaniu hymnu państwowego i wystąpieniu Pani Dyrektor Stefanii Pilch – uczniowie Ie wspomagani przez chór szkolny opowiedzieli o dążeniach niepodległościowych Polaków, począwszy od czasów rozbiorów. Zabrzmiały piękne wiersze, patriotyczne pieśni, przywołano ważne daty i wydarzenia, niektóre zilustrowane przez inscenizacje. Publiczność śledziła wszystko z wielką uwagą i … wzruszeniem. Występujący zostali nagrodzeni zasłużonymi brawami. Pani Dyrektor pochwaliła ich starania. Zwróciła też uwagę na wzorowe zachowanie oglądających i świetne efekty pracy zespołowej. Uczniowie Ie nie zapomnieli podziękować za pomoc wielu osobom: Pani Dyrektor za otwartość na ich pomysły, swojej wychowawczyni, p. Aleksandrze Łakomy za przygotowanie chóru, p. Annie Zajdzie z nagłośnienie, p. Marcelemu Pacutowi, p. Janowi Kaciubie, p. Marcie Przęczek oraz pracownikom obsługi, którzy chętnie służyli pomocą podczas przygotowań imprezy.

            Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs na „patriotyczną” nazwę ciasteczek – najlepszą, zdaniem Ie, wymyśliła klasa 2e. Zwycięska nazwa brzmi: Smak Wolności. II miejsce zajęły Patriotki – nazwa zaproponowana aż przez trzy klasy: Id, IIIe i IIIa.

            Projekt „Dumny, że jestem stąd – z Polski!” udowodnił, że młodzież identyfikuje się ze swoją ojczyzną, chętni przypomina sobie Jej historię i naprawdę czuje dumę z przynależności do narodu polskiego.

            Jako wychowawczyni chciałabym jeszcze podziękować Rodzicom uczniów Ie – za życzliwość, pomoc w realizacji projektu i motywowaniu swych dzieci do pracy nad projektem. Wszak patriotyzm w czasie pokoju to właśnie praca dla wspólnego dobra.

Anna Bargieł

 

Skip to content