Menu Zamknij

fizyka w życiu codziennym

Fizyka w życiu codziennym

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że fizyka w zasadzie rządzi życiem człowieka i nie tylko. Wszystko co dzieje się wokół nas można wytłumaczyć za pomocą jej praw.
Czemu liść nie tonie? Dzieje się to za sprawą siły wyporu. W tym wypadku siła wyporu jest większa od siły grawitacji, więc liść pływa na powierzchni wody, a nie tonie (Fw > Fg). Stwierdzamy więc, że liść ma mniejszą gęstość niż woda w kałuży. Gdy ciało (w tym wypadku liść) pływa na powierzchni wody siła ciężkości jest równoważona przez siłę wyporu (siły ciężkości i wyporu mają równe wartości, ale przeciwne zwroty). W życiu i technice można znaleźć wiele przykładów pływania ciał, nie tylko wyżej wymieniony liść, ale także tankowce, barki, kutry rybackie, motorówki, czy nawet gumowa kaczka w wannie. Jadąc nad jezioro możemy wsiąść na rower wodny, kajak czy łódkę. Na morze czy ocean często wysyłane są wyprawy badawcze, w których biorą udział łodzie podwodne. Pływają one w wodzie na różnych głębokościach. Świadczy to o tym, że siły wyporu i grawitacji Fw = Fg są sobie równe.

 

Zadania do rozwiązania – do 21 XII 2016 r.

  1. Wydrążona kulka aluminiowa o objętości 15 cm3 ma masę 27 g. Jaka jest objętość części wydrążonej? Gęstość aluminium wynosi 2,7 g/cm3.
  2. Jaką drogę może przejechać samochód bez tankowania, jeżeli zużywa 10 kg benzyny na 100 km, a pojemność zbiornika paliwa wynosi 60 l (gęstość benzyny 820 kg/m3)?
  3. Jaką wartość ma siła, którą trzeba działać, by utrzymać skałę granitową o objętości 5 dm3 nad wodą, a jaką by utrzymać ją pod wodą? Gęstość granitu wynosi 2,2 g/cm3, gęstość wody wynosi 1000 kg/m3.
  4. Prostopadłościenną bryłę żelaza o wymiarach 10 cm, 20 cm, 30 cm zanurzono w wodzie tak, że 3/4 bryły znalazło się w cieczy. Oblicz siłę wyporu działającą na prostopadłościan.
  5. Do cylindra miarowego o polu przekroju poprzecznego 5 cm2 wlano 80 cm3 wody.wodzie tej zanurzono kulkę żelazną o ciężarze 3,16 N zawieszoną na nitce tak, że kulka nie dotyka dna. Oblicz ciśnienie hydrostatyczne panujące na dnie cylindra.
  6. Za pomocą siłomierza zmierzono ciężar kawałka metalu – 15,6 N, po zanurzeniu w wodzie siłomierz wskazywał 13,6 N, a w nieznanej cieczy 14 N. Jaka była gęstość nieznanej cieczy?

Jan Kaciuba

Skip to content