Menu Zamknij

Twoje dane – twoja sprawa

GIMNAZJUM IM.STEFANA KARD.WYSZYŃSKIEGO W GIODO

Gimnazjum im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Sułkowicach jest jedną z dwustu szkół w Polsce uczestniczących w VII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa skierowana do uczniów i nauczycieli”. Ideą programu jest propagowanie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności wśród uczniów i nauczycieli poprzez kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych. Patronat honorowy nad programem objęli Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Program w naszym gimnazjum był realizowany od października 2016 r. do maja 2017r. pod kierunkiem koordynatora Marcelego Pacuta. W jego ramach odbyło się: szkolenie rady pedagogicznej, rodziców z zakresu ochrony danych osobowych, lekcje dla uczniów poświęcone tematyce ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa w sieci, maraton pisania listów w obronie osób, których prawa są łamane, obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych, debata Facebook- przyjaciel czy wróg? W maju 2017 przystąpiliśmy do konkursu organizowanego przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych na najciekawszą inicjatywę edukacyjną zrealizowaną podczas VII edycji programu Twoje dane –twoja sprawa. I to właśnie inicjatywa: Dziecko twórcą i odbiorcą- kształcenie umiejętności odpowiedzialności za ochronę danych osobowych została wyróżniona drugim miejscem w Polsce. W jej ramach przygotowano przedstawienie pt: Veto-nie pozwalam, w wykonaniu teatrzyku „GIODOMĘDRKI”, który przedstawił spotkanie z Danebohaterami Gidobajki-Ochroniajki, których życie ze względu na czujność i wszędooczność upływało spokojnie i bezpiecznie. Scenariusz sztuki napisała Pani Dyrektor Stefania Pilch. Ważne i poważne treści związane z ochroną danych przedstawiały zabawne postacie (np. pan Pesel i Pani Peselowa, Wilk Prowodyr i Ciamajda, Milczuła, Cicha Woda, Mędrek, Pionokio czy upersonifikowana Ochrona Danych Osobowych). W ich role wcielali się uczniowie animujący duże kukły. Podjęli się tego uczniowie klasy II a pod okiem wychowawczyni Anny Miętki.

VII edycję Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych „Twoje dane – twoja sprawa” zakończyło seminarium w Warszawie w dniu 6 czerwca 2017 r. w Pałacu Kultury i Nauki. W wydarzeniu tym uczestniczyli uczniowie klasy II a z wychowawczynią Panią Anną Miętką i Panią Dyrektor Stefanią Pilch, która przedstawiła realizację programu GIODO w szkole. Uczniowie klasy II a zaprezentowali fragmenty przedstawienia przed szanowną publicznością. W konferencji i uroczystości wzięli udział dr Edyta Bielak-Jomaa (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych), Rafał Lew-Starowicz (zastępca dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji Ministerstwa Edukacji Narodowej bezpośrednio zaangażowany w cyfryzację szkół i kształcenie bezpieczeństwa uczniów w internecie), Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka), Tomasz Zdzikot (wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji), Witold Kołodziejski (przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji), a także szefowie i przedstawiciele firm Microsoft (sektor edukacyjny), Facebook, Orange oraz prezes zarządu Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

 

                                                                                                      M.Pacut

Skip to content