Menu Zamknij

11_listopada

99 – rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości, to wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków. Dzień, w którym oddajemy hołd tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, tym którzy oddali za Ojczyznę życie. To chwila wyjątkowej refleksji, zadumy oraz lekcji historii. To jednocześnie moment, w którym zadajemy sobie pytanie o nasz patriotyzm i rozumienie słowa „WOLNOŚĆ”.

W naszej szkole, jak co roku, zgromadziliśmy się, by wspólnie przeżywać tę uroczystość podczas apelu z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Myślą przewodnią tego dnia, stały się dla nas słowa Patrona naszej szkoły Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale jeszcze większą sztuką jest dobrze żyć dla niej”.

Na tę wyjątkową lekcję patriotyzmu, całą społeczność szkolną, zaprosili uczniowie klasy III d wraz z wychowawczynią Panią Marią Lipińską oraz chórem szkolnym z klas: III a, III b i II e wspieranym przez nauczycieli – Panie: Beatę Szubę, Katarzynę Dąbrowską, Natalię Chuhai i Iwonę Dzidek. Dodatkowo o oprawę muzyczną zadbali uczniowie: Kamil  Sroka (kl. III e) i Bartłomiej Obajtek (kl. II e), którzy grając na saksofonie i werblach wykonali kilka pieśni patriotycznych, wprowadzając wszystkich uczestników uroczystości w czas zadumy i wzruszenia. Ponadto, uczennica klasy II c – Emilia Stokłosa wykonała taniec współczesny, ilustrując historię Polski od zaborów do Odzyskania Niepodległości.

Autorzy tego patriotycznego spotkania mają nadzieję, że ten wyjątkowy moment pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników, bo jak mówiła poetka Wisława Szymborska:

Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.”

Iwona Dzidek

Skip to content