Menu Zamknij

MISJE

 Spotkanie z misjami

9 grudnia 2019 r. pan Dyrektor Marceli Pacut zorganizował dla całej społeczności szkolnej „Spotkanie z misjami”. W tym celu do naszej szkoły zostały zaproszone panie Judyta Sowa i Izabela Ostrowska, które od lat wyjeżdżają na misje do Kenii i Tanzanii. Uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się na stołówce szkolnej, gdzie z uwagą wysłuchali opowieści o wyjazdach misyjnych do Afryki. Towarzyszyły im prezentacja multimedialna, taniec i wspólny śpiew.

   Pani Judyta wskazała na najważniejsze cele, jakie przyświecają misjom:

  • głoszenie Słowa Bożego, chrystianizacja,
  • pomoc materialno-sanitarna,
  • poznawanie języka, obyczajów i tradycji ludności tubylczej, co w dużej  mierze ułatwia misjonarzom podejmowanie działań wspierających ich rozwój duchowy i społeczny.

 

 Pani Iza szczególną uwagę zwróciła na „Duchową Adopcję Dziecka w Afryce”, czyli otoczenie relacją miłości konkretnego dziecka. Adoptowane duchowo dzieci często są sierotami lub półsierotami, są chore lub pochodzą z rodzin wielodzietnych. Poprzez modlitwę, listowny kontakt i comiesięczne przekazywanie zadeklarowanej kwoty pieniężnej, adopcyjni rodzice dbają o zapewnienie wybranemu dziecku niezbędnych warunków utrzymania i zdobycia wykształcenia.

 

 

 Podczas spotkania obejrzeliśmy również krótkie filmiki prezentujące codzienną pracę, jaką podejmują na misjach panie Iza i Judyta. Do najważniejszych obowiązków należą m.in. pomoc przy prowadzeniu domu dziecka i szkoły, a także organizowanie rekolekcji. Wzbogaciliśmy też swoją wiedzę na temat najbardziej znanego plemienia w Kenii i Tanzanii- Masajów. Wiodą oni półkoczowniczy tryb życia, często przemieszczają się w poszukiwaniu lepszych pastwisk dla bydła. Ich wioska stoi na planie koła, jest otoczona płotem z akacji, a małe domki budują kobiety z gałęzi i traw. Mężczyźni zajmują się polowaniem. Bardzo popularne wśród Masajów jest noszenie kolorowych ozdób oraz czerwonych, bawełnianych okryć.

 

  

Na koniec pani Judyta z humorem przyznała, że będąc na misjach w Afryce raz przebywała na półkuli północnej, a innym razem na półkuli południowej. Dzieje się tak dlatego, iż przez ten właśnie kontynent przebiega równik Ziemi o szerokości geograficznej 0˚. Panuje tu klimat suchy i wilgotny, co nie ułatwia pracy misjonarzom. Uczniowie podziękowali paniom brawami, a drobne upominki, jakie otrzymali będą im przypominać o tej niezwykłej lekcji. Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. My też możemy zostać misjonarzami i wcale nie musimy jechać do Kenii. Wystarczy uśmiech w kierunku sąsiada, ciepłe słowo do koleżanki, czy zwykłe milczenie z babcią. Misje zaczynają się w naszych małych ojczyznach.

                                                                                                                   Iwona Wrona

 ZDJĘCIA_KLIKNIJ

 

 

Skip to content