Menu Zamknij

Mikołajki

 Mikołajki

 6 grudnia 2020 r. przypadają Mikołajki- dzień, na który z niecierpliwością czekają nie tylko dzieci, ale również… dorośli. To magiczny czas obdarowywania się prezentami, a jego nierozłącznym elementem jest oczywiście postać świętego Mikołaja. Większość z nas kojarzy ją z charakterystycznym czerwonym strojem, zaokrąglonym brzuszkiem oraz długą i siwą brodą. Mieszka w Laponii, gdzie znajduje się jego fabryka zabawek, w której pracują elfy. Aby wszystkie grzeczne dzieci mogły otrzymać prezenty, Mikołaj rozwozi je za pomocą latających sań, w które zaprzęgnięte są renifery z Rudolfem Czerwononosym na czele. To właśnie takiego Mikołaja widujemy w filmach i animacjach.

Prawdziwa historia donosi jednak, że święty był hojnym biskupem, który rozdał wszystkie swoje bogactwa. Mikołaj urodził się jako jedynak w zamożnej rodzinie ok. 250-286 r. naszej ery. Pochodził z Patary położonej na terenach obecnej Turcji. W 300 roku został biskupem Miry i zasłynął ze świętości, poświęcenia i cudów. Zmarł 6 grudnia ok. 350 r. i ta data stała się dniem jego wspomnienia.

Tradycje mikołajkowe na całym świecie:

·         Holandia- tu przy kominku wystawiane są buty, aby do nich Mikołaj włożył wymarzony prezent

·         Czechy- przy ramach okiennych umieszcza się z kolei skarpety, do których mają trafić podarunki

·         Niemcy, Austria- w tych krajach dzieci organizują przedstawienia dla świętego Mikołaja, który obdarowuje ich upominkami

·         Wielka Brytania- przez kilka stuleci panował tu rytuał wynoszenia dyrektora ze szkoły, a władzę przejmowały dzieci

·         Belgia- w tym kraju wokół domu rozkłada się siano, marchew i ziemniaki, którymi ma się posilić renifer świętego oraz wystawia koszyki na prezenty

·         Czechy i Słowacja- Mikołaj pojawia się tu wraz z aniołem i czartem, zsuwając po złotej nici rozciągniętej między ziemią, a niebem. 

Tradycje mikołajkowe towarzyszą więc ludziom na całym świecie. W przedświątecznym zgiełku poszukujemy wymarzonych upominków, aby sprawić radość najbliższym. Zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy, czego tak naprawdę nam potrzeba, zwłaszcza w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii. Każdy człowiek może być dla drugiego człowieka wyjątkowym prezentem.

Iwona Wrona

 

 

 

Skip to content