Menu Zamknij

WYCIECZKA KLAS I

 

Autokarowa wycieczka klas I

 

do Szczyrzyca

 

 

         14 czerwca 2021 r. klasy I „a” i I „b” udały się na wycieczkę do Szczyrzyca i Dobczyc zorganizowaną przez wychowawczynie Beatę Szubę oraz Iwonę Wronę. Opiekę nad dziećmi sprawowała także pani Aleksandra Łakomy, za co serdecznie dziękujęmy. Na ten dzień wszyscy czekali z utęsknieniem, gdyż czas pandemii uniemożliwił wyjazdy. Poza tym, jak się pózniej okazało nasze pierwszaczki nie miały również okazji na wspólną wyprawę także w przedszkolu. Stąd wycieczka wzbudzała wiele pozytywnych emocji na długo przed wyjazdem. Pogoda była wyśmienita, więc humory dopisywały.

 

          Najpierw udaliśmy się na ruiny średniowiecznego zamku w Dobczycach. Jego historia sięga XII wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego zamek był silną twierdzą, właczoną do obrony Krakowa w okresie Polski dzielnicowej. Jego mury miały od 5 do 9 metrów grubości. W XVI wieku zamek przebudowano w stylu renesansowym, niestety podczas Potopu Szwedzkiego został całkowicie zniszczony. Dziś w zrekonstruowanej części znajduje się Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego.

 

Kolejnym punktem wycieczki była zapora wodna w Dobczycach. Ma ona 617 m długości i 30 m wysokości. Spiętrza rzekę Rabę. Powstało w ten sposób Jezioro Dobczyckie, które dostarcza wodę pitną między innymi do pobliskiego Krakowa. Ze względów sanitarnych dostęp do niego jest zablokowany. Pod żadnym pozorem nie wolno tu urządzać kąpieli. Warto dodać, że poniżej zbiornika funkcjonuje także elektrowania wodna. Po meczącej wyprawie odpoczywaliśmy kosztując pyszniutkie lody.

 

            Na koniec pojechaliśmy do Szczyrzyca, gdzie znajduje się Wioska Indiańska. Przywitał nas Joszko, który zaprosił wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Były to: strzelanie z łuku, kręciołki, bieg Apacki, Równoważnia Szoszonów, Mokasyny. Następnie wzięliśmy udział w zajęciach poznając tipi, tio-tipi ( ogromna świetlica Indian), warlodge (namiot wojenny) i szałas pary (indiańska sauna). Aby wiernie odtworzyć życie w Indiańskiej Wiosce wykonano tu oryginalne konstrukcje, repliki strojów np. koszule złożone z tysięcy koralików, tomahawki, czy torby z surowej skóry. Nasze dzieci uczestniczyły także w warsztatach rękodzielniczych, a miłym zakończeniem pobytu było ognisko z kiełbaskami, i oczyiście zakupy w sklepie z pamiątkami. Każdemu polecamy pobyt w tym niesamowitym miejscu, z przepięknymi widokami, które są objęte ochroną w ramach programu Natura 2000.

 

                                                                                                                   Iwona Wrona

 

 

 

ZDJĘCIA-KLIKNIJ

 

Skip to content