Menu Zamknij

Bezpieczny wnuczek – bezpieczny senior

 

„Bezpieczny wnuczek- bezpieczny senior”

 W dniach 1218października2021 r.uczniowie z klas I-III uczęszczający do świetlicy szkolnej pod opieką wychowawców, przygotowali laurki dla swoich babć i dziadków. Dzieci zawarły w nich informację o konieczności noszenia elementów odblaskowych, zwiększających bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza po zmierzchu, kiedy widoczność jest ograniczona. Taki obowiązek nakłada nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” z sierpnia 2014 r. Warto dodać, że element odblaskowy powinien być widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego i noszony przez wszystkich, bez względu na wiek.Pieszy poruszający się bez odblasków poza terenem zabudowanym jest widoczny przez kierowcę nadjeżdżającego samochodu dopiero z odległości 20 metrów. Jeżeli zaś używa elementów odblaskowych, zostanie zauważony już z odległości 150 metrów. W ten sposób kierowca jest w stanie szybciej zareagować- zahamować, wyprzedzić czy ominąć pieszego.

 Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonali swoje prace, którymi obdarowali swoich najbliższych. Podczas przygotowań nie zabrakło rozmów dotyczących istoty działania. Jest to akcja zorganizowana w ramach małopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła”, którego celem jest promowanie bezpieczeństwa na drodze zarówno wśród dzieci jak i seniorów.

  Oto rymowanka, jaką ułożyliśmy wspólnie z dziećmi i zamieściliśmy na laurkach skierowanych do seniorów:

 

 

 

Babciu, Dziadku!

W szkole nauczył nas pan policjant,

aby bezpiecznie chodzić po ulicach.

Wieczorem nosić znaczek odblaskowy!

Bez niego, ani rusz! Nie ma mowy!

 

Znaki drogowe trzeba szanować-

one mogą nawet życie uratować!

Światło czerwone- przejście zabronione.

Światło zielone- zaprasza na drugą stronę.

 

Babciu, Dziadku- bądźcie bezpieczni na drodze!

 

                                                                                               Małgorzata Moskal

 

 

 ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

Skip to content