Menu Zamknij

,,Świecimy przykładem”-cd

 

„Świecimy przykładem”

    29 października 2021 r., tuż przed dniem Wszystkich Świętych klasy II „a”, II „b” i III „a” wraz ze swoimi wychowawcami udały się na parafialny cmentarz. Celem wycieczki była przede wszystkim modlitwa za zmarłych. W sposób szczególny pamięcią otoczyliśmy ofiary zbrodni hitlerowskiej, dokonanej w Sułkowicach podczas tzw. Pacyfikacji Ludności dnia 24 lipca 1943 r. Po okrutnych torturach zastrzelono wówczas 26 osób, które zostały pochowane we wspólnej mogile. Dzieci zapaliły na niej znicze i odmówiły pacierz. Udaliśmy się również na grób20 pomordowanych osób z Rudnika, Cięciny i Krzczonowa. „Rudnicka tragedia” miała miejsce 5 września 1939 r., a więc w pierwszych dniach II wojny światowej.Najmłodszą ofiarą był 11- letni chłopiec. Podaje kronika parafialna: „(…) Niemcy ustawili pod ścianą lepianki kolejną dwójkę mężczyzn i strzelali do niej. Nie dobijali konających w męczarniach (…)”. Cześć ich pamięci.

                  Nasza „Szkoła Odblaskowa” pamięta nie tylko o lokalnych bohaterach wolności. Zatrzymaliśmy się także przy mogiłach księży posługujących w parafii Sułkowice: śp. Antoniego Kowalskiego, śp. Jana Nowaka i śp. Adama Świerczka. „Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen”.

 

 

 

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”

 

Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński

 

                                                                                                          Iwona Wrona

 

 

 

Zdjęcia

Skip to content