Menu Zamknij

narodowe czytanie

NARODOWE CZYTANIE 2022

 

W sobotę 3 września w całym kraju oraz poza granicami Polski odbyła się 11 edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą były Ballady i romanse Adama Mickiewicza.  Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie:
„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. (…)
“Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru”.

Włączając się po raz kolejny w akcję Narodowe czytanie  nasza szkoła najpierw  w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną  im. Ks. Józefa Sadzika  w Sułkowicach  uczestniczyła  w wydarzeniu organizowanym przez tę instytucję dnia 3.09.2022 r., a następnie 22. 09.2022 r. (czwartek) sama zorganizowała Narodowe Czytanie Ballad i romansów A. Mickiewicza u bibliotece szkolnej.  Przy blasku świec, wystawie dzieł  naszego narodowego wieszcza, publiczności, którą stanowili uczniowie klas ósmych, utwory z tomiku Ballady i romanse czytali: Pan dyrektor Marceli Pacut, wicedyrektor Teresa Chodnik –Bigaj, nauczyciele: Wiesława Sarzyńska, Aleksandra Łakomy, Joanna Kowalczyk, Anna Frosztęga oraz uczniowie klasy 6a (Klaudia Jędrzejowska, Maja Matulska, Mateusz Kiebzak),  8a (Kinga Sroka), 8b (Agata Waruś, Filip Chromy).  Wśród prezentowanych utworów znalazły się : Pierwiosnek, Romantyczność, Świteź, Świtezianka,  Powrót Taty, Pani Twardowska. Spotkanie  poprowadzili Zuzanna Światłoń 8a i Dominik Światłoń 6a.
Uczniowie wprowadzali słuchających w świat ballad Mickiewicza poprzez prezentowanie najważniejszych informacji  na temat poszczególnych utworów, a także zapowiadali czytających. W wydarzenie zaangażowała się również polonistka Anna Bargieł, która ze swoją klasą 4b przygotowała w holu szkoły  gazetkę promującą wydarzenie i twórczość Mickiewicza.
Bardzo dziękuję za udział w wydarzeniu. Organizator
                                                                                                                                  Aleksandra Łakomy

 

Galeria

 

 

 

 

Skip to content